Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2009

Zomrel 17-ročný rómsky následník trónuRumunský mladík, ktorý sa minulý týždeň topil v českej Starej Boleslavi, v pondelok zomrel. Pre spravodajský server iDNES.cz to potvrdila hovorkyňa vinohradskej nemocnice v Prahe Jana Jelínková. ...Zdieľať
Rumunský mladík, ktorý sa minulý týždeň topil v českej Starej Boleslavi, v pondelok zomrel. Pre spravodajský server iDNES.cz to potvrdila hovorkyňa vinohradskej nemocnice v Prahe Jana Jelínková. Sedemnásťročný Ion Miclescu trpel vážnymi zdravotnými problémami a nakoniec mu zlyhala dýchacia a nervová sústava. Desiatky rómskych príbuzných, ktorí prišli svojho príbuzného do Prahy podporiť sa zhromažďujú pred nemocnicou. Podľa polície je situácia zatiaľ pokojná.


"Momentálne máme priamo pri nemocnici dve hliadky a situáciu monitorujeme. V prípade problémov, prijmeme v súčinnosti so štátnou políciou adekvátne riešenie," uviedol pre iDNES.cz hovorca pražských strážnikov Jan Čihák.

Mladík ležal v nemocnici na Vinohradoch takmer dva týždne a cez víkend sa jeho stav dramaticky zhoršil. Išlo o syna rómskeho baróna z rumunskej Vilcey Robinsona Dimofteho. "Naša tradícia nám velí, že kým nevyzdravie, musíme byť blízko pri ňom," vysvetlil médiám otec chlapca. Až v stredu české médiá zistili, že chlapec nie je rómskym princom, teda synom rómskeho kráľa z Vilcey. Sedemnásťročný Ion Miclescu je len synom nižšie postaveného baróna, môže sa však o kráľovský post v dospelosti uchádzať.

Rómovia začali do Prahy prichádzať už krátko po jeho hospitalizácii nielen z Rumunska, ale aj z iných kútov Európy. Najskôr sa usadili priamo pred nemocnicou, odkiaľ ich "premiestnili" do kempu Pražačka na Žižkove, kde im pražská radnica na niekoľko dní predplatila nocľahy.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Clintonová tlačí na Irán kvôli zadržaným turistom
<< predchádzajúci článok
Maďarsko bude riešiť náš jazykový zákon s OSN

Zomrel 17-ročný rómsky následník trónu - diskusné fórum čitateľov