Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júla 2007

Zomrel bývalý afgánsky kráľ Muhammad Záhir ŠáhBývalý afganský kráľ Muhammad Záhir Šáh zomrel v pondelok vo veku 92 rokov vo svojej kábulskej rezidencii. Jeho smrť oficiálne potvrdil afganský prezident Hámid Karzaj na mimoriadnej tlačovej ...Zdieľať

KÁBUL 23. júla (WEBNOVINY) - Bývalý afganský kráľ Muhammad Záhir Šáh zomrel v pondelok vo veku 92 rokov vo svojej kábulskej rezidencii. Jeho smrť oficiálne potvrdil afganský prezident Hámid Karzaj na mimoriadnej tlačovej konferencii, kde zároveň vyhlásil na počesť zosnulého monarchu trojdňový štátny smútok.

Muhammd Záhir Šáh vládol v krajine štyri desaťročia. Abdikoval v roku 1973, keď sa počas dovolenky v Taliansku dozvedel o prevrate, ktorý zosnoval vtedajší premiér a kráľov bratranec Muhammad Daúd. Z talianskeho exilu sa vrátil do vlasti v roku 2002, niekoľko mesiacov po zvrhnutí režimu hnutia Taliban. Afganské Ústavné zhromaždenie mu krátko po návrate priznalo titul "otec národa". Na jeho vládu spomínajú Afganci ako na obdobie pokoja a stability, ktoré sa už v dejinách krajiny nezopakovalo. Bývalého kráľa sužovali v posledných rokoch početné zdravotné problémy a bol odkázaný na invalidný vozík.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Piercing i tetovanie môžu preniesť hepatitídu B
<< predchádzajúci článok
Minister Ján Kubiš na zasadnutí GAERC v Bruseli