Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2007

Zomrel nacistický kolaborant a exminister Maurice PaponFrancúzsky vojnový kolaborant a neskorší minister financií Maurice Papon, ktorý bol vo Francúzsku stíhaný za pomoc pri deportácii francúzskych židov do nacistických koncentračných ...Zdieľať

PARÍŽ 17. februára (WEBNOVINY) - Francúzsky vojnový kolaborant a neskorší minister financií Maurice Papon, ktorý bol vo Francúzsku stíhaný za pomoc pri deportácii francúzskych židov do nacistických koncentračných táborov, zomrel v sobotu vo veku 96 rokov. Papon bol od štvrtka hospitalizovaný pre problémy so srdcom v parížskej nemocnici a čakal na chirurgický zákrok. Podľa jeho právnika Francisa Vuillemina Papon skonal v spánku. Vuillemin pre francúzsku televíziu LCI povedal, že Papon bojoval do konca a zomrel ako slobodný človek.

Maurice Papon bol v Bordeaux na juhozápade Francúzska počas nemeckej okupácie v druhej svetovej vojne mužom číslo dva. V rokoch 1978 - 1981 pôsobil ako minister financií za vlády prezidenta Valeryho Giscarda d'Estainga V roku 1988 bol uznaný vinným zo spáchania zločinov proti ľudskosti. Za podpísanie príkazov, ktoré viedli k deportácii 1690 židov z Bordeaux, ho francúzsky súd odsúdil na 10 rokov odňatia slobody. Papon po rozsudku utiekol do Švajčiarska. Neskôr bol zatknutý a trest si začal odpykávať v októbri 1999. Po troch rokoch ho však pustili na slobodu podľa zákona o predčasnom prepúšťaní chorých a starých. Rozhodnutie o Paponovom prepustení ohromilo francúzsku verejnosť a rozhorčilo tých, ktorí holokaust prežili a snažili sa dovolať spravodlivosti.

Počas druhej svetovej vojny bolo z Francúzska deportovaných okolo 76 tisíc židov vrátane 12 tisíc detí. Viacero z nich sa dostalo do koncentračného tábora v Osvienčime. Prežilo len 2500.

sita,ap


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začal sa nový lunárny Rok svine
<< predchádzajúci článok
Bushovi republikáni v senáte opäť zablokovali rozpravu o Iraku