Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. februára 2007

Začal sa nový lunárny Rok svineV nedeľu privítali v Číne nový lunárny rok v znamení svine. Obyvatelia čínskych miest oslávili Rok svine jedlom, pitím a predovšetkým veľkolepými ohňostrojmi a hlučnými petardami, ...Zdieľať

PEKING 18. februára (WEBNOVINY) - V nedeľu privítali v Číne nový lunárny rok v znamení svine. Obyvatelia čínskych miest oslávili Rok svine jedlom, pitím a predovšetkým veľkolepými ohňostrojmi a hlučnými petardami, aby odohnali zlých duchov a zaistili si v novom roku šťastie. Rok svine predstavuje bohatstvo a hojnosť a považuje sa za najštedrejší z 12-ročného cyklu, v ktorom je každý rok priradený jednému zvieraťu z čínskeho zverokruhu.

Oslavy v 15-miliónovom Pekingu sa začali v sobotu ráno a trvali do nasledujúceho dňa. Po rokoch zákazu ohňostrojov si mohli Číňania už druhý rok užívať veľkolepé oslavy na uliciach. Po zlých skúsenostiach z minulého roku, keď pri oslavách zahynulo 16 ľudí, pekinská polícia sprísnila v meste bezpečnostné opatrenia a zapojila do nich viac ako 400 000 policajtov. Napriek tomu podľa informácií miestnych médií bolo v meste počas noci nahlásených viac ako 100 požiarov a 125 ľudí utrpelo zranenia, z nich traja ťažké.

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao oslávil príchod nového roka na vidieku v najchudobnejšej čínskej provincii Kan-su, kde strávil večer vyprážaním čínskych šišiek, jedením dusených zemiakov a vystrihovaním papierových ozdôb s chudobnými roľníkmi, informovala agentúra Nová Čína.

SITA/AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Clintonová chce začať s fázovým odsunom vojakov
<< predchádzajúci článok
Zomrel nacistický kolaborant a exminister Maurice Papon

Začal sa nový lunárny Rok svine - diskusné fórum čitateľov

Ano, ano, ma to byt svinsky rok...18.2. 20:34:47