Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. novembra 2017

Zypriesová: Ak USA zavedú nové clá na oceľ, EÚ prijme protiopatreniaNemecká ministerka hospodarstva Brigitte Zypriesová (vľavo), archívna snímka.Zdieľať
Nemecká ministerka hospodarstva Brigitte Zypriesová (vľavo), archívna snímka. Foto: TASR
Berlín 27. novembra (TASR) - Nemecko dúfa, že blížiaci sa samit skupiny G20 o oceli, ktorý sa uskutoční tento týždeň v Berlíne, pomôže odvrátiť hroziacu obchodnú vojnu. Uviedla to v pondelok nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová, ktorá však varovala, že ak USA zavedú na oceľ nové clá, Európska únia prijme protiopatrenia.


Americký prezident Donald Trump v rámci svojho programu "America First" varoval, že Washington zavedie na dovoz ocele nové clá. To vyvolalo obavy z obchodnej vojny s Čínou, čo by sa negatívne odrazilo na budúcom raste svetovej ekonomiky.

V úsilí zabrániť jednostranným krokom Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá skupine najväčších ekonomík sveta G20, zvolalo na 30. novembra do Berlína samit. "Dúfam, že sa nám podarí dohodnúť na spoločnom záverečnom komuniké," uviedla Zypriesová pre agentúru Reuters s tým, že zatiaľ sa na tom pracuje. "Je potrebné, aby sme naše kroky koordinovali. Krajiny si musia uvedomiť, že jednostranné kroky nikdy nie sú dobré, či už je to prostredníctvom zavedenia obchodných reštrikcií, alebo tým, že každá krajina bude mať iné predstavy o objeme vývozu," dodala.

Na otázku, či Európska únia zavedie protiopatrenia, ak Trump uvalí na oceľ nové clá, odpovedala, že EÚ je na to pripravená. "Ak Američania začnú uvádzať do platnosti takéto clá, budeme k tomu donútení," uviedla ministerka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico: Slovensko môže byť dôležitou krajinou tranzitu z Číny do Európy
<< predchádzajúci článok
Súdny proces tzv. bankomatovej mafie sa vracia na začiatok