Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. decembra 2005

„Blbá nálada“ ustupuje, reformy treba zlepšovaťVerejnosť je stále značne kritická proti prebiehajúcim reformám, v tomto volebnom období sa však značne zúžil okruh kritikov.Zdieľať
  Dokazuje to nedávny prieskum IVO, podľa ktorého medzi občanmi SR začína prevládať postoj „reformy sú v zásade dobré, ale treba ich doladiť“. S tézou, že hlavné reformy sa už prakticky realizovali a teraz sa budú len „doťahovať detaily“ prišiel koncom leta predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. „Domnievať sa, že budú stačiť nejaké kozmetické úpravy, je mylné,“ tvrdí Pavol Haulík, šéf MVK. V reformách treba ešte podľa neho urobiť dôležité kroky. Napriek tomu sa domnieva, že agenda „dolaďovania reforiem“ môže SDKÚ priniesť určitý úspech. Za dôležitejšiu z hľadiska volebného výsledku však považuje predvolebnú mobilizáciu.

Názor o správnosti reforiem, ktoré však treba dotiahnuť, zastáva takmer polovica opýtaných v prípade verejnej správy, daňovej a dôchodkovej reformy. K nim sa pridáva približne 10 percent stúpencov názoru, že reformy sú dobré a treba ich ponechať tak, ako sú. Značná polarizácia nastáva v prípade systému sociálnych dávok: s reformami súhlasí 49 percent obyvateľov, z toho 41 percent požaduje „doladenie“. Až 42 percent opýtaných však tvrdí, že reforma je v zásade zlá a treba ju zmeniť.
„Názor na reformu verejnej správy vyjadrili občania v regionálnych voľbách,“ povedal Haulík s odkazom na nízku účasť - tá podľa neho dokazuje, že verejnosť reformu vôbec nevníma pozitívne. Nejde pritom o územnosprávne členenie, ale o vzdialenosti na úrady, ako aj o kompetencie regionálnych orgánov.
Výslovne negatívne vnímajú ľudia  reformu v zdravotníctve - za zlú ju označujú takmer tri štvrtiny opýtaných. Len 19 percent sa domnieva, že reforma ako taká je dobrá, ale treba zlepšiť detaily, bezvýhradnú podporu má pri 2 percentách opýtaných. Podľa Haulíka to vyplýva jednak zo zložitosti reformy a častej novelizácie zákonov, ale aj z masívnej kritiky z odborných kruhov.
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kubovič: Falšovanie volieb? Totálny nezmysel!
<< predchádzajúci článok
Banáš opäť atakuje ÚPN

„Blbá nálada“ ustupuje, reformy treba zlepšovať - diskusné fórum čitateľov