Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. júla 2007

12. júla otvorí brány Bienále plastiky malého formátuPrehliadku 42 sochárov a sochárok dvoch najmladších generácií absolventov vysokých umeleckých škôl otvorí vernisáž v Renesančnom dome v Pezinku 12. júla 2007 o 17.hodine. Trojmesačné ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. júla (WN/PR) - Prehliadku 42 sochárov a sochárok dvoch najmladších generácií absolventov vysokých umeleckých škôl otvorí vernisáž v Renesančnom dome v Pezinku 12. júla 2007 o 17.hodine.

Trojmesačné podujatie je po 16 ročnej prestávke novým začiatkom v systematickom prezentovaní drobnej plastiky a po období stagnácie a hľadania nových tematických a autorských výziev. Prináša komplexný pohľad na porevolučnú tvorbu na teritóriu komorného sochárstva.
Prečo až teraz? Pretože potreba spoločnej konfrontácie je neodbytná.

A prečo v Pezinku? Pretože aj v dusnom ovzduší všadeprítomnej normalizačnej cenzúry 70. a 80. rokov sa práve v Pezinku vystavovala tvorba sochárov, ktorí v hlavnom meste figurovali ako zakázaní, nežiaduci, či s výhradami tolerovaní výtvarníci – napr. J. Jankovič, A. Rudavský, P. Tóth, Š. Prokop...

V dosiaľ pre verejnosť neprístupných priestoroch Renesančného domu na Štefánikovej ulici č.2 bude príležitosť vidieť kolekciu 75 diel ľudských rúk. Vznikali hrou s hmotou, jej nakladaním, odoberaním, nalievaním, miesením, osievaním, trúsením, lámaním... Ťažkou prácou pokorili ušľachtilé materiály a jemným dialógom jej vdýchli nápad, výpoveď... a množstvo otázok.

Prehliadku organizuje OZ Ateliér PK pod kurátorskou taktovkou Ľuby Belohradskej a záštitou prof. Jozefa Jankoviča.

Bienále plastiky malého formátu Pezinok 2007 potrvá do polovice septembra 2007, keď vyvrcholí Medzinárodným kolokviom.

Info: Ateliér PK, Lenka Moravčíková - Chovanec

Foto1: Richard Zozulák, Atóm dobra, Foto2: Marek Dobeš, Light Rock


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Angličtina na internete zadarmo
<< predchádzajúci článok
Schválila sadzbu cestného mýta pred vozidlá od 3,5 tony