Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. októbra 2006

5. ročník medzinárodného kongresu ITAPA bude „nabitý“ novinkamPod záštitou najvyšších predstaviteľov vlády SR sa v dňoch 14. - 15. novembra uskutoční jubilejný 5. ročník medzinárodného kongresu o informatizácii ITAPA 2006. Takmer 80 prednášajúcich a ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. októbra (WN/PR) - Pod záštitou najvyšších predstaviteľov vlády SR sa v dňoch 14. - 15. novembra uskutoční jubilejný 5. ročník medzinárodného kongresu o informatizácii ITAPA 2006. Takmer 80 prednášajúcich a diskutérov z 13 európskych krajín obohatí počas dvoch dní atraktívny program venovaný informatizačnému progresu vo verejnej správe. Dejiskom top prednášok, odborných diskusií a prezentácií úspešných IT projektov bude už po piatykrát Bratislava.

Na medzinárodnom kongrese eGovernment projektov, riešení a trendov sa zídu desiatky aktívnych spíkrov a stovky účastníkov z celej Európy - reprezentanti štátnej a miestnej správy, IT experti, predstavitelia komerčného sektora aj akademickej sféry. Aktívne na medzinárodnom kongrese ITAPA 2006 vystúpia viacerí poslanci, členovia vlády SR a experti informatizácie. Po prvýkrát bude verejnosti predstavená pripravovaná Národná stratégia SR pre informačnú bezpečnosť, aj práce na príprave Národnej stratégie SR pre interoperabilitu*. Splnomocnenec vlády SR pre informatizáciu spoločnosti Miroslav Kukučka zhodnotí doteraz dosiahnuté úspechy v budovaní eGovernmentu. Pohľad IT sektora na to, čo sa podarilo a čo nie, prinesie Pavol Frič, viceprezident pre stratégiu Ditec, a.s.

Až 13 európskych krajín sa na kongrese podelí o svoje skúsenosti s informatizáciou verejnej správy. Kľúčovou prednáškou poradcu pre štátny IT manažment Seppo Kurkinena bude mať na podujatí svoju premiéru Fínsko - v súčasnosti predsednícka krajina EÚ a európsky líder v oblasti inovácií a high-tech odvetví. Maďarsko spolu s Estónskom a Maltou patrí k najväčším skokanom v oblasti eGovernmentu za minulý rok, keď v dostupnosti online služieb postúpilo z 21.miesta na 13. Zákulisie tohto úspechu predstaví v prierezovej prezentácii György Csepeli z Ministerstva hospodárstva a dopravy Maďarska. Lotyšsko ešte donedávna zastávalo jednu z posledných priečok v informatizácii verejnej správy, nastúpená rýchlosť ho však predurčuje pridať sa k pobaltskému progresu. O naštartovaných krokoch príde účastníkov kongresu oboznámiť priamo zodpovedná ministerka pre záležitosti elektronickej administratívy Lotyšska – Ina Gudele.

ITAPA 2006 prinesie tiež jeden z najväčších informatizačných projektov Ruskej federácie v súčasnosti – projekt Sociálnej karty Moskovčana. Ide o viacúčelové digitálne riešenie, ponúkajúce obyvateľom Moskvy úplne nový prístup k svojim sociálnym benefitom, ale aj k mestskej hromadnej doprave a ďalším službám.

K významným hosťom bude patriť Maruja Gutierrez-Díaz z Komisie EÚ s konštruktívnym pohľadom na priepasť v digitálnej gramotnosti vo verejnej správe, či Dana Bérová, bývalá ministerka informatiky ČR, ktorá predstaví prelomový úspech informatizácie v Čechách – novelu Zákona o informačných systémoch verejnej správy a jej dopady od januára 2007.

Súčasťou kongresu bude vyhlásenie najlepších IT projektov v súťaži Cena ITAPA 2006.

Záštitu podujatiu poskytli predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny.

Program kongresu obsahuje okrem 8 kľúčových prednášok aj 16 tematických panelov. Viaceré z nich po prvýkrát otvoria témy, o ktorých sa na najvyššej úrovni doteraz nediskutovalo:

Voľby a IKT (informačné a komunikačné technológie)

Rok 2006 je doslova volebným rokom nielen na Slovensku, ale aj v celom regióne. Niet preto lepšej príležitosti hovoriť o tom, kedy budeme minimálne na Slovensku a v Čechách voliť elektronicky. Po prvýkrát v histórii budú na túto tému budú hovoriť tí najpovolanejší – predseda Štatistického úradu SR Peter Mach a predseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Ich vystúpenia doplnia úspešné príklady e-volieb zo Španielska.

Www stránky a marketing

O tom, že web úradu je dnes jedným z najúčinnejších marketingových nástrojov, sa už presvedčili viaceré mestá či obce. Naslovovzatí odborníci odhalia tajomstvá vytvorenia úspešnej marketingovej stratégie, začlenenia webu do propagácie úradu a zabezpečenia dobrého a stále aktuálneho obsahu. Významným prínosom bude vystúpenie Davida Špinara, autora známeho dokumentu „Pravidlá tvorby prístupného webu“, ktorý sa stal súčasťou štandardu pre prístupnosť www stránok vo verejnej správe v ČR aj SR.

Informatizácia samospráv

Päťročný britský projekt, odštartovaný Tonym Blairom, dokončený v tomto roku a považovaný za jeden z najúspešnejších projektov informatizácie samospráv v Európe, predstaví jeho hlavný manažér a radca Úradu pre komunity a miestnu samosprávu – Roger Clarkson. V priebehu piatich rokov sa podarilo v Anglicku dosiahnuť 99% elektronizáciu všetkých agiend, poskytovaných občanom na úrovni miestnej štátnej správy. Významná centrálna podpora, koordinácia a strategické riadenie sa zaslúžili o historický úspech a skok v kvalite života obyvateľov Anglicka.

V informatizácii samospráv ITAPA strategicky predstaví aj dva najinformatizovanejšie kraje Českej republiky – Kraj Vysočina a Plzeňský kraj. Hejtman líderského kraja Vysočina, Miloš Vystrčil, predstaví na kongrese novú tvár svojho kraja. Kraj Vysočina je priekopníkom v inováciách, zvyšovaní ekonomickej sily a kvality života obyvateľov regiónu práve vďaka informačným technológiám, európskej spolupráci a podpore high-tech riešení.

*Téma interoperability (spolupráca informačných systémov) bude kompletne predstavená aj na samostatnom paneli, zloženom z expertov na slovenskej a európskej úrovni.

Viac o programe a aktuálna registrácia na http://www.itapa.sk

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HVB Bank napreduje aj v treťom štvrťroku
<< predchádzajúci článok
Slovenská sporiteľňa aj naďalej dominuje na trhu s úvermi