02. septembra 2008

A. Powell v Lausanne 9,72 na 100 m

Jamajčan Asafa Powell zvíťazil v behu na 100 metrov na atletickom mítingu IAAF Super Grand Prix vo švajčiarskom Lausanne skvelým výkonom 9,72 sekundy. Za svetovým rekordom svojho krajana Usaina Bolta z ...

LAUSANNE 2. septembra (WEBNOVINY) - Jamajčan Asafa Powell zvíťazil v behu na 100 metrov na atletickom mítingu IAAF Super Grand Prix vo švajčiarskom Lausanne skvelým výkonom 9,72 sekundy. Za svetovým rekordom svojho krajana Usaina Bolta z finále olympijskej stovky v Pekingu zaostal iba o 3 stotiny sekundy. Druhý skončil s veľkou stratou 0,2 sekundy Walter Dix z USA (9,92), tretí ďalší Jamajčan Nesta Carter (vyrovnal si osobné maximum 9,98) a v nedeľu sa predstaví na Atletickom moste 2008 v Dubnici n/V. Dvadsaťpäťročný Powell, ktorému olympiáda nevyšla a skončil v behu na 100 m až piaty, si osobný rekord zo septembra minulého roku v Rieti, kde vtedy zabehol svetový rekord 9,74 sekundy, vylepšil o dve stotiny. Zverenec trénera Stephena Francisa dosiahol v Lausanne svoj jubilejný desiaty tohtoročný čas pod 10 sekúnd, pričom tohtosezónne maximum z 29. júla v Monte Carle si zlepšil o jednu desatinu. Utorkový čas Asafu Powella by bol pred 31. májom ešte svetovým rekordom. Rovnaký čas 9,72 totiž dosiahol Usain Bolt v spomenutý deň na mítingu v New Yorku a potom ho 16. augusta v Pekingu vylepšil na 9,69 sekundy. Zaplnený lausannský štadión videl v akcii aj hrdinu pekinských hier Usaina Bolta, ktorý vyhral dvojstovku za 19,63 s priam neskutočným náskokom 61 stotín pred Churandym Martinom. Trojnásobný olympijský šampión dosiahol v protivetre 0,9 m/s a s vypusteným záverom štvrtý najlepší čas na 200 m v histórii. Prekvapením sa skončil beh na 110 m prekážok, keď svetový rekordér a olympijský víťaz Dayron Robles (13,17) prehral druhý raz v sezóne s Davidom Oliverom (13,02). Američan využil Kubáncovo zaváhanie v závere, keď ôsmu prekážku zachytil a desiatu úplne "zvalcoval“, čo ho úplne vyviedlo z rytmu. Robles v tomto roku vyhral z 12 finálových behov 10, trinásty štart ho čaká v nedeľu 7. septembra v Dubnici n/V. SITA

Rýchli Jamajčania: Powell 9,72 a Bolt 19,63