Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

30. marca 2006

Agentúra Moody's znížila ratingy General Motors na B3Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service znížila ratingy americkej automobilky General Motors (GM). Ako agentúra uviedla, rating dlhodobých záväzkov firmy znížila agentúra na B3 z ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. marca (WN/SITA) - Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service znížila ratingy americkej automobilky General Motors (GM). Ako agentúra uviedla, rating dlhodobých záväzkov firmy znížila agentúra na B3 z predchádzajúcej úrovne B2 a súčasne opäť znížila takzvaný špekulatívny stupeň likvidity, ktorý hodnotí schopnosť spoločnosti získavať dostatočnú likviditu, na SGL-3 z predchádzajúcej úrovne SGL-2. Špekulatívny stupeň likvidity pritom agentúra znížila najväčšiemu svetovému výrobcovi automobilov na SGL-2 len 16. marca. Znížením ratingov agentúra uzatvára proces revízie, ktorý vtedy začala a súčasne reaguje na oznámenie GM, že plánovaná revízia finančných výkazov firmy za roky 2002, 2003 a 2004 môže viesť k zvýšeniu jej záväzkov a potenciálne znemožniť firme použiť zatiaľ nevyčerpaný revolvingový úver v objeme 5,6 mld. USD. Výhľad ratingov je negatívny.

Automobilku GM čakajú v blízkej budúcnosti náročné výzvy. Medzi ne patrí potreba vyriešiť kritickú situáciu v jej hlavnom dodávateľovi Delphi a pokles trhového podielu v USA, uskutočniť rozsiahlu reštrukturalizáciu, či zvrátiť trend negatívneho cash flow a predať finančnú divíziu GMAC. Revíziu ratingov GM s možnosťou ich zníženia začala aj ďalšia významná ratingová agentúra, Standard & Poor's Ratings Services.

Americká automobilka General Motors skončila v minulom roku podľa poslednej revízie so stratou 10,6 mld. USD. Firma sa v súčasnosti nachádza vo fáze reštrukturalizácie, na základe ktorej chce prepustiť celkovo 30 tis. ľudí a zavrieť 12 prevádzok do konca roka 2008. Minulý týždeň firma uzavrela s odborovou organizáciou United Auto Workers dohodu o predčasnom odchode do dôchodku pre 100 tis. zamestnancov vo výrobe.

(1 USD = 31,492 SKK)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nadšený Jim Reed daroval skupine Peter Lipa Band gitary
<< predchádzajúci článok
Rikkonov Čarovný klavír II pokrstili tri sudičky šampanským

Agentúra Moody's znížila ratingy General Motors na B3 - diskusné fórum čitateľov