Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. júna 2022

Aj Slovenská pošta chce minimalizovať obeh jedno a dvojcentoviek. Platby začne zaokrúhľovať, ale budú aj výnimkySlovenská pošta bude od 1. júla 2022 zaokrúhľovať výslednú sumu hotovostných platieb na 5 eurocentov. Cieľom novely zákona o cenách je minimalizovať obeh ...Zdieľať
slovenska posta 676x522 27.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta bude od 1. júla 2022 zaokrúhľovať výslednú sumu hotovostných platieb na 5 eurocentov. Cieľom novely zákona o cenách je minimalizovať obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku pri platbe v hotovosti, pričom tieto mince naďalej zostanú zákonným platidlom.

Dôchodky sa zaokrúhľovať nebudú


Slovenská pošta o tom informovala v pondelok s tým, že výnimku pri zaokrúhľovaní budú tvoriť výplaty sociálnych a dôchodkových dávok, sumy zaslané poštovými poukazmi, resp. e-poukazmi na výplatu a služby poskytované bankami (operácie na poštách vykonávané pre Poštovú banku).

Celkový zvyšok nezaokrúhlenej platby platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nahor," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Zaokrúhľovať sa bude výsledná suma v hotovosti


Ak je podľa nej platba platená v hotovosti súčtom cien, resp. platieb za viac služieb, zaokrúhľuje sa takto až výsledná suma platená v hotovosti. Pri platbách za služby Slovenskej pošty platobnou kartou sa platby nebudú zaokrúhľovať.

Zmeny v dobierkových sumách


Slovenská pošta bude prijímať bez obmedzení od 1. júla 2022 zásielky s dobierkovou sumou, ktorá nie je zaokrúhlená na 5 eurocentov. Pri úhrade dobierkovej sumy v hotovosti sa táto zaokrúhli podľa platných pravidiel na účet Slovenskej pošty," priblížila Dorčáková.

Odosielateľovi zásielky Slovenská pošta prevedie na účet dobierkovú sumu, ktorú zadal pri podaní zásielky (nezaokrúhlená), v prípade výplaty dobierkovej sumy v hotovosti (dobierka na adresu), bude táto suma zaokrúhlená podľa platných pravidiel.


Zdroj: Webnoviny.sk - Aj Slovenská pošta chce minimalizovať obeh jedno a dvojcentoviek. Platby začne zaokrúhľovať, ale budú aj výnimky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident Biden pošle Ukrajine systém, ktorým chránia aj vzdušný priestor v okolí Bieleho domu a Kapitolu
<< predchádzajúci článok
Meteorológovia varujú pred horúčavami, pre sedem okresov platí vyššia výstraha a 36 je žltých