Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. októbra 2006

Ak bol výbuch v KĽDR jadrovým testom, bol neúspešnýFrancúzska ministerka obrany Michele Alliot-Marieová v stredu uviedla, že severokórejský jadrový test spôsobil taký malý výbuch, že aj keď bol skutočne nukleárny, bol neúspešný. Ako povedala ...Zdieľať

PARÍŽ 11. októbra (WEBNOVINY) - Francúzska ministerka obrany Michele Alliot-Marieová v stredu uviedla, že severokórejský jadrový test spôsobil taký malý výbuch, že aj keď bol skutočne nukleárny, bol neúspešný. Ako povedala pre francúzsky rozhlas, domáci experti doteraz neurčili presnú príčinu výbuchu v Severnej Kórei, ale podľa francúzskych, amerických a ďalších vedcov mal "pomerne obmedzený rozsah." "V každom prípade, keby to bol jadrový výbuch, bol by to prípad neúspešnej explózie," uviedla. Ako však zdôraznila, "nič to nezmenilo na závažnosti vecí," pretože aj tak ide o poškodenie úsilia o vytvorenie stability vo východnej Ázii.

Francúzski experti na základe medzinárodných seizmologických údajov získaných v čase výbuchu uviedli, že výbuch mal silu zodpovedajúcu 500 až 1000 tonám TNT. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Ivanova však deštruktívna sila mala hodnotu od 5000 do 15000 ton TNT. Atómová bomba, ktorú Američania zhodili na Hirošimu 6. augusta 1945, mala tiež silu okolo 15000 ton. Xavier Clement z Francúzskej komisie pre atómovú energiu si nevie vysvetliť, ako Rusi dospeli k uvedenému údaju. "Je to hypotéza, ktorú nezdieľame ani my, ani iné krajiny takisto vlastniace tento typ veľmi presnej analýzy," povedal pre AP. "Informácia, ktorú poskytujeme, je dôveryhodná," zdôraznil.

Ministerka Alliot-Marieová, ktorá sa opiera o informácie jadrovej komisie, patrila v pondelok k prvým západným predstaviteľom, podľa ktorých mohlo ísť o zmarený plán. Vyjadrenia zo stredy patria k jej doteraz najsilnejším o možnom neúspešnom teste, pričom zdôraznila, že táto teória má dôveru medzi francúzskymi expertmi.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dôvera a Sideria získali 178 tis. prihlášok nových poistencov
<< predchádzajúci článok
OPEC dosiahol dohodu o znížení objemu ťažby ropy

Ak bol výbuch v KĽDR jadrovým testom, bol neúspešný - diskusné fórum čitateľov