Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2013

Ako si uplatniť odvodovú úľavu pri zamestnaní dlhodobo nepracujúcehoPodnikatelia, ktorí zamestnajú dlhodobo nezamestnaného, si môžu po novom uplatniť odvodovú úľavu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá vstúpila do platnosti 1. novembra tohto ...Zdieľať
Bratislava 5. novembra (TASR) – Podnikatelia, ktorí zamestnajú dlhodobo nezamestnaného, si môžu po novom uplatniť odvodovú úľavu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá vstúpila do platnosti 1. novembra tohto roka.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Firma, ktorá zamestná človeka evidovaného na úrade práce viac ako jeden rok, bude za tohto zamestnanca počas 12 mesiacov platiť sociálne odvody len vo výške 1,05 % namiesto bežných 35,2 % z jeho hrubej mzdy. Pôvodne dlhodobo nezamestnaný však bude môcť zarábať v hrubom najviac 536 eur, čo je ekvivalent 67 % z priemernej mzdy na Slovensku. Ide o percentuálnu konštantu, ktorá sa používa pri cielených opatreniach v rámci Európskej únie.

"Úľava platí aj v prípade zamestnanca na kratší pracovný úväzok, avšak nesmie ísť o zamestnanca pracujúceho na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru," približuje hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška. Z hľadiska zdravotného poistenia bude takýto zamestnanec poistencom štátu. Počas týchto 12 mesiacov nebude dôchodkovo ani nemocensky poistený, do Sociálnej poisťovne (SP) sa však bude môcť prihlásiť ako dobrovoľný poistenec.

Odvodová úľava sa bude dať využiť len u prvého zamestnávateľa, ktorý si ju pre konkrétneho zamestnanca uplatnil. "Dlhodobo nezamestnaná nízkopríjmová osoba pritom môže mať aj iný pracovnoprávny vzťah, avšak na ten sa už odvodová úľava uplatňovať nemôže. Voči zamestnávateľovi, ktorý chce využiť úľavu, nesmie Sociálna poisťovňa ani príslušná zdravotná poisťovňa evidovať pohľadávky na poistnom," spresňuje Stuška. Ďalšou z podmienok pre získanie úľavy je, že zamestnávateľ neprepustí kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnanej osoby svojho doterajšieho zamestnanca. "Túto skutočnosť bude kontrolovať SP v súčinnosti s Národným inšpektorátom práce," dopĺňa Stuška.

Zmenu počtu zamestnancov zamestnávateľa eviduje SP vo svojom informačnom systéme. V prípade, že dôjde k zníženiu počtu zamestnancov, bude poisťovňa iniciovať kontrolu u tohto zamestnávateľa, pri ktorej bude zisťovať dôvod prepustenia súčasného zamestnanca a skúmať príčinnú súvislosť medzi prijatím dlhodobo nezamestnaného a prepustením súčasného zamestnanca bez odvodovej úľavy.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do zastupiteľstva BSK chcú aj bývalí futbalisti či klavírny virtuóz
<< predchádzajúci článok
Bojuje už 16 slovenských malých pivovarov