Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2020

AKTUÁLNE: V pondelok otvoria niektoré školy, predchádzať tomu bude testovanieSprávu budeme aktualizovať.Zdieľať
V pondelok otvoria niektoré školy, predchádzať tomu bude testovanie

 

Počas víkendu sa uskutoční pilotné testovanie na školách a následne sa od pondelka 7. decembra spustí otváranie tých škôl, ktoré o to prejavia záujem.

Na spoločnej tlačovej besede po mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Tlačová konferencia po rokovaní vlády

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Minister priblížil, že nasledujúce dni budú zverejňované vyhlášky, rozhodnutia a manuály k otvoreniu škôl. Podotkol, že aj keď bude v dokumentoch uvedený dátum pondelok 7. decembra, všetky školy sa k danému termínu otvoriť nemusia.

Šéf rezortu školstva zároveň dodal, že sa chcú pripraviť najmä na január a počas testovania chcú odhaliť všetky technické chyby a tiež nastaviť pravidlá.

Podľa Matoviča sa školy nemusia otvárať iba na začiatku týždňa, no môžu tak urobiť aj uprostred týždňa. Tvrdí, že bude na slobode riaditeľa a zriaďovateľa, či sa rozhodne otvoriť niektorú triedu alebo celú školu.

Pôvodný plán

Vláda sa vracia k pôvodnému návrhu na otvorenie škôl, za ktorým je minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Ten pred piatkovým mimoriadnym rokovaním vlády uviedol, že sa budú snažiť dopracovať k jeho finálnej podobe. Dodal, že riadiť proces bude musieť oni, keďže sa budú vydávať rozhodnutia, manuály a aplikovať vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa.

„My už tieto veci máme nachystané, lebo boli nachystané v rámci toho plánu, takže ich budeme iba modifikovať na základe toho, ako sa teraz dohodneme,“ povedal Gröhling.

Celoplošné otváranie škôl

Na školách, ktoré sa dobrovoľne zapoja do otváranie škôl, budú môcť podľa neho vychytať technické náležitosti či problémy. Podotkol, že to môže pomôcť v januári pri celoplošnom otváraní škôl.

Pred rokovaním nechcel priblížiť detaily návrhu. „Táto téma sa posunula medzi koaličné strany a je dôležité, aby sme o tom rozhodli kolektívne ako vláda, aby sme všetci stáli za jednotným rozhodnutím. A takéto rozhodnutie následne budeme komunikovať ďalej,“ vysvetlil.

Doplnil, že rozhodnutie bude vychádzať aj z epidemiologickej situácie a na základe odporúčania epidemiológov.

Dištančné vzdelávania na vysokých školách

V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl.

Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Visolajský: Nepotrebujem tri hodiny na štábe počúvať koaličnú hádku, bijú sa o voliča ako dva mesiace pred voľbami. Epidemiologická situácia sa zhoršuje. (4. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 2-tisíc nakazených, ale viac je opäť vyliečených. Počet úmrtí sa blíži k tisícke (4. 12. 2020)
 Taliansko zakazuje cestovanie medzi regiónmi počas Vianoc, budú však platiť aj výnimky (4. 12. 2020)
 Rakúsko zavádza karanténu pre ľudí prichádzajúcich do krajiny, pre niektorých však môžu platiť výnimky (4. 12. 2020)
 Biden požiada Američanov, aby 100 dní nosili rúška (4. 12. 2020)
 Od pondelka sa musia preukázať testom na hraniciach aj pendleri (3. 12. 2020)
 Konzílium odborníkov rozhodlo o lyžiarskych strediskách, Slováci sa na svah tak skoro nedostanú (3. 12. 2020)
 Je to úbohé a smiešne, reagoval Sulík na slová premiéra Matoviča (3. 12. 2020)
 Koronavírus: Pribudlo takmer dvetisíc nových prípadov a 32 úmrtí (3. 12. 2020)
 Španielsko počas sviatkov obmedzí pohyb medzi regiónmi (3. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Dbajte o svoj zrak so svietidlami Philips EyeComfort
<< predchádzajúci článok
Žilinku čaká náročné obdobie, podľa Via Iuris musí vrátiť prokuratúre dôveru verejnosti

AKTUÁLNE: V pondelok otvoria niektoré školy, predchádzať tomu bude testovanie - diskusné fórum čitateľov