Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

29. mája 2022

Album Zelená pošta oslavuje 50 rokov, Hammel ju uvedie na koncertochLegendárny album Zelená pošta, ktorý je často označovaný za jeden z najlepších albumov slovenskej hudby, je spoločným albumom Pavla Hammela a Mariána Vargu.Zdieľať
Album Zelená pošta oslavuje 50 rokov, Hammel ju uvedie na koncertoch

Pred 50 rokmi vydala dvojica Hammel – Varga album Zelená pošta. Možnosť vypočuť si tieto skladby v koncertnej podobe v podaní špičkových slovenských hudobníkov bude určite patriť medzi najväčšie koncertné ťaháky tejto jesene. Septembrové koncerty, ktoré budú v Trenčíne (17. 9.), Nitre (18. 9.), Banskej Bystrici (19. 9.), Košiciach (20. 9.), Prešove (21. 9.), Žiline (22. 9.) a Bratislave (23. 9.), budú zároveň spomienkou na nedožitých 75. rokov Mariána Vargu a Fedora Freša, spolutvorcov albumu. TASR informovala PR manažérka Silvia Turnerová.


Legendárny album Zelená pošta, ktorý je často označovaný za jeden z najlepších albumov slovenskej hudby, je spoločným albumom Pavla Hammela a Mariána Vargu. Autorsko-hudobná spolupráca tejto dvojice sa konala po niekoľkoročnej pauze.

"V období roku 1972 som práve komponoval a nacvičoval v poradí štvrtý album skupiny Prúdy Šľahačková princezná. Marián Varga mal v tom období veľký úspech so skupinou Collegium Musicum, ale napriek našej vyťaženosti v osobných projektoch sme našli priestor aj na spoločnú spoluprácu po trojročnej odmlke," spomína Hammel.

Pri nahrávaní albumu sa v roku 1972 stretlo viacero známych mien hudobnej scény – basgitarista a producent albumu Fedor Frešo, textári Boris Filan a Kamil Peteraj, Dušan Hájek za bicími či gitaristi Rasťo Vacho a Radim Hladík.

"S Mariánom Vargom sme sa stretávali v experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave a za výdatnej producentskej pomoci Fedora Freša sme postupne tento náš projekt nahrávali. V tom čase sme netušili, ale verili, že robíme niečo, čo aj po 50 rokoch bude mať skvelú odozvu nielen u kritikov, ale najmä u fanúšikov pôvodného československého beatu," dodal Hammel.

Zelená pošta ponúka desať skladieb, medzi nimi napríklad Smutná ranná električka, Páví ples, Slnečnice či Z ďatelín. Koncertný program bude doplnený o ďalšie skladby, medzi nimi hity Zvoňte zvonky, Labutie piesne, Pieseň z kolovrátku, ale aj skladbu Mikrokozmos skupiny Collegium Musicum. Na turné Zelená pošta budú spolu s Pavlom Hammelom koncertovať Fero Griglák, Martin Valihora, Fedor Frešo jr., Vladislav Slnko Šarišský a Peter Preložník.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výberové konanie na riaditeľa Medzinárodného domu umenia pre deti – Bibiana pokračuje vypočutím kandidátov
<< predchádzajúci článok
Čaputová:V B. Turzonovovej sme získali vynikajúcu a všestrannú herečku