Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. júla 2020

Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, no Slováci ju aj tak nevyužívajúAlergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, napriek tomu ju Slováci nevyužívajú.Zdieľať
Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, no Slováci ju aj tak nevyužívajú

Neliečená alergia pritom ročne pripraví slovenskú ekonomiku o stovky miliónov eur.

„Najnovšou analýzou sme sa pozreli na to, či vďaka liečbe môžeme hovoriť o úsporách a výsledky nás pozitívne prekvapili. Dáta od zdravotných poisťovní hovoria, že adekvátna terapia, vrátane cielenej imunoterapie, má s vysokou pravdepodobnosťou veľmi zaujímavú úroveň návratnosti z pohľadu priamych nákladov,“ uviedol pri príležitosti Svetového dňa alergie Róbert Babeľa z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Alergénová imunoterapia je dostupná

Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou podľa neho hovoríme o viac ako 40 % úspore nákladov.

Napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov.

Pomôcť by okrem zvyšovania povedomia u pacientov mohla podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca aj zmena kritérií hodnotenia lekárov.

„Zároveň je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby, ktoré majú v konečnom dôsledku vysokú úroveň návratnosti,“ doplnil Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Naučiť imunitný systém nereagovať

V prípade alergénovej imunoterapie ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický.

Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať. Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.

Alergia v súčasnosti postihuje jedného z troch ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť polovica svetovej populácie. Napriek tomu veľká časť pacientov nie je správne diagnostikovaná a liečená.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pojem občan Európskej únie pozná drvivá väčšina Európanov, Slováci nie sú výnimkou
<< predchádzajúci článok
Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorov

Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, no Slováci ju aj tak nevyužívajú - diskusné fórum čitateľov