04. júna 2012

Andy Murray zastavil v Paríži púť domáceho Gasqueta

Britský tenista Andy Murray nasadený ako štvrtý zvíťazil v utorňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, ...

andy murray PARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) - Britský tenista Andy Murray nasadený ako štvrtý zvíťazil v utorňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) nad domácim rovesníkom Richardom Gasquetom, 20. v renkingu ATP, za 150 minút 1:6, 6:4, 6:1, 6:2. Proti Francúzom uspel v 40 z ostatných 42 duelov.

Murray dal pozoruhodných 59 "winnerov" proti 29 nevynúteným chybám, hostiteľ mal pomer 31:33. Víťaz nastrieľal na hlavnom dvorci Philippa Chatriera 8 es a zužitkoval polovicu z tucta brejkbalov, Gasquet iba tretinu z deviatich. Francúz sa až 45-krát vyskytol pri sieti (efektivita 62 %, Brit 80 % - 24 z 30).

V bilancii zo vzájomných súbojov sa 25-ročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray ujal vedenia 4:3. Revanšoval sa za prehru 7:6 (1), 3:6, 2:6, ktorú utrpel v máji na rovnakom povrchu v Ríme.

Proti Gasquetovi predvlani v 1. kole RG predviedol obrat dokonca z 0:2 na sety, podarilo sa mu to aj vo Wimbledone 2008.

Zverenec Ivana Lendla Murray po prekonaní fínskeho ľaváka Jarkka Nieminena v 2. kole priznal, že počas druhého setu takmer odstúpil pre problémy s chrbtom, ale v 3. kole nemal vážnejšie ťažkosti proti Kolumbijčanovi Santiagovi Giraldovi.

Vo štvrťfinále ho preverí húževnatý 30-ročný Španiel David Ferrer (6.), ktorý síce zaostáva vo vzájomnej štatistike 4:5, ale mal navrch v zatiaľ poslednom stretnutí vlani na "harde" v londýnskej O2 Arene na koncoročnom šampionáte ATP World Tour Finals (6:4, 7:5) a na antuke vedie nad Britom 3:0.

Držiteľ 22 trofejí Murray vlani v semifinále medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska prehral so Španielom Rafaelom Nadalom. Je trojnásobným finalistom z úrovne veľkej štvorky (US Open 2008 a 2010 a Australian Open 2011). Vo štvrťfinále na Majors je šiesty raz za sebou. Murray nemá na konte žiadnu trofej z antuky. Posledným Britom, ktorý sa presadil na tomto podklade, je už od sezóny 1976 Buster Mottram (Palma de Mallorca).

Víťaz súťaže chlapcov z RG 2002 Gasquet napokon iba vyrovnal svoj seniorský parížsky osobný rekord spred dvanástich mesiacov. V sezóne 2007 bol v semifinále Wimbledonu. Proti členom Top 5 má skóre 6:31.

Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):
Andy Murray (V. Brit.-4) - Richard Gasquet (Fr.-17) 1:6, 6:4, 6:1, 6:2 za 150 minút