Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2006

ANO chce preorať nešťastnú policajnú reformuAliancia nového občana (ANO) chce podľa predsedu strany Pavla Ruska v prípade vstupu do budúcej vlády preorať "nešťastnú policajnú reformu, ktorá bola robená nepremyslene a populisticky". "Nejde ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WN/SITA) - Aliancia nového občana (ANO) chce podľa predsedu strany Pavla Ruska v prípade vstupu do budúcej vlády preorať "nešťastnú policajnú reformu, ktorá bola robená nepremyslene a populisticky". "Nejde ruka v ruke ani len s reformou súdnictva. Tam kde je súd, nie je polícia, alebo naopak. Doplatili na ňu policajti, ale najmä samotní občania. Tí vidia dnes policajtov akurát keď vyberajú pokuty, alebo ak ich vykradnú," uviedol pre agentúru SITA Rusko.

ANO chce v oblasti bezpečnosti pozornosť venovať sprehľadneniu boja proti organizovanému zločinu, bude vychádzať zo zásad dôrazného potláčania ekonomickej trestnej činnosti, drogovej kriminality a korupcie. Mimoriadnu pozornosť chcú liberáli venovať potláčaniu všetkých prejavov rasizmu, intolerancie a xenofóbie. "Za úplne samozrejmé považujeme presadenie vyšších investícií do kvalitného materiálno-technického vybavenia Policajného zboru," povedal Rusko. Liberáli chcú tiež odpolitizovanie polície a zrušenie možnosti odvolávania policajtov bez udania dôvodu ministrom vnútra, ktorý je vždy politikom, keď takúto možnosť nemá ani prezident Policajného zboru.

ANO vidí aj neúmernú zaťaženosť súdov na jednej strane a na druhej strane nezmyselné zriadenie Špeciálneho súdu, ktorý stojí milióny korún. "Veď len režim ochrany je veľmi nákladný. A pritom všetky závažné prípady súdia okresné súdy. Spomeňme len prípad Mikuláša Černáka, ktorého nakoniec súdil Okresný súd v Ilave. Tak načo nám je Špeciálny súd," opýtal sa Rusko.

Ruskova strana považuje za neprijateľnú po voľbách spoluprácu s KSS a KDH. Rusko nechcel povedať, ktoré posty by ANO najradšej vo vláde obsadila. "Je to vždy vecou vzájomných dohôd. V tejto chvíli je predčasné hovoriť o našom záujme o vládne posty. Naším záujmom je predovšetkým to, aby táto krajina mala demokratickú vládu, ktorá tu bude pre občanov," zdôraznil.

ANO chce, aby po voľbách platilo, že moderná škola sa rovná internet a povinná angličtina. Tiež, aby sa náboženstvo vrátilo kam patrí, teda do rodín a na faru. Spoplatnenie vysokoškolského štúdia ANO podporí len v prípade, ak bude vysoké školstvo na požadovanej úrovni. "Platiť treba len za kvalitu a nie preto, že tak niekto rozhodne," povedal Rusko. Poznatková spoločnosť sa dá podľa neho budovať len s kvalitným vzdelávacím systémom. Školskú reformu treba robiť od materskej školy po vysokú školu - ucelene ako jeden systém. "Potom môžeme hovoriť aj o spoluúčasti študenta na financovaní štúdia," dodal.

Na zdravotníctvo, rovnako ako na školstvo treba podľa Ruska najskôr zarobiť. Bez dostatočného množstva prostriedkov sa bude o zmenách iba rozprávať, no nebude ich možné uskutočniť v praxi. Štát musí platiť za svojich zamestnancov plnú výšku zdravotného poistenia. Zdravotnícke zariadenia sa nesmú ďalej zadlžovať a musia smerovať k minimálne vyrovnanému hospodáreniu. ANO chce zabezpečiť kvalitnú, efektívnu a dostupnú zdravotnícku starostlivosť pre občanov. Ekonomicky sa budeme snažiť o to, aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre deti do šesť rokov a starých ľudí nad 70 rokov smerovalo k jej bezplatnému poskytovaniu. "Budeme sa snažiť, aby v každom regióne bola jedna štátna nemocnica, ktorá vie poskytnúť základné a urgentné služby a fakultné nemocnice budovať na špičkové služby, aby sa priblížili úrovni vo vyspelých štátoch EÚ," uviedol Rusko.

Reformy v sociálnej sfére, tak ako všetky reformy, potrebujú úpravy. "Zavedením modernej dane chceme zjednodušenie celého systému sociálnych dávok. Budeme sa usilovať presadiť pre starodôchodcov trinásty dôchodok a pre mamičky vyšší materský príspevok," konštatoval predseda ANO. Liberáli budú zároveň presadzovať predĺženie doby vyplácania materského (ako nemocenskej dávky) zo súčasných 28 týždňov na 52 týždňov, ako aj zvýšenie denného vymeriavacieho základu z 55 % na 70 %.

Stieraniu regionálnych rozdielov môže podľa liberálov pomôcť len vytváranie nových pracovných miest. ANO má v programe vytvorenie 25 priemyselných parkov a 50 000 pracovných miest. ANO je tiež za zníženie a zjednotenie daní a odvodov. "My sme to nazvali Moderná daň a spočíva v tom, že sa obmedzí dvojsmerný tok peňazí. Na jednej strane totiž platíme štátu dane a odvody a na druhej štát vypláca sociálne dávky a rôzne podpory. Chceme zjednodušiť tento systém tak, aby človek ktorý platí napr. 4000 Sk v daniach a odvodoch a dostáva 3500 korún v rôznych sociálnych dávkach, platil štátu len 500 Sk," povedal Rusko. Podľa neho to má veľa výhod. Napríklad odpadne armáda úradníkov, ktorá tento zložitý proces riadi. Štátna správa je pre občana neprehľadná a komplikovaná. Problémom je aj korupcia štátnych úradníkov, ktorí si ešte stále dávajú radi zaplatiť za svoje rozhodnutia.

Podľa Ruska treba citlivo zvažovať každý krok našej krajiny. "Vstup Slovenska do eurozóny je však súčasťou integračných procesov našej krajiny - a tak sa treba naň i pozerať. Ak sme raz vstúpili do EÚ, tak vstup do eurozóny je prirodzený," dodal.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanecká imunita je v rozpore s medzinárodnými dohodami
<< predchádzajúci článok
Členstvo v EÚ pomohlo SR v spore s MR o Benešove dekréty