Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

25. augusta 2006

Apple Computer sťahuje z obehu 1,8 milióna batérií od firmy SonyAmerická spoločnosť Apple Computer stiahne z obehu 1,8 milióna lithium-ionových batérií v notebookoch po tom, čo v deviatich prípadoch zaznamenala prehriatie batérií.Zdieľať
SAN FRANCISCO 25. augusta (WEBNOVINY) - Z trhu v USA by mala firma stiahnuť 1,1 mil. batérií a zo zahraničných trhov 700 tisíc. Ide v poradí o druhý veľký prípad stiahnutia batérií od firmy Sony z obehu za posledných desať dní. Minulý týždeň spoločnosť Dell stiahla z obehu 4,1 milióna lithium-ionových batérií, v ktorých boli taktiež články od firmy Sony.

Spoločnosť Apple, rovnako ako najväčší svetový výrobca osobných počítačov Dell, neočakáva negatívny finančný vplyv na jej hospodárenie. Firma Sony naopak odhaduje náklady na oba prípady v rozmedzí od 172 mil. USD do 258 mil. USD. Horná hranica tohto pásma zodpovedá približne jednej štvrtine očakávaného čistého zisku japonskej spoločnosti Sony v tomto hospodárskom roku.

"Firma Sony má zjavne problémy s prehrievaním batérií," uviedol Tim Bajarin, hlavný analytik americkej poradenskej firmy Creative Strategies. Upozornil však, že v prípade spoločnosti Apple nebol evidovaný žiadny prípad vznietenia batérie v notebookoch, kým v prípade spoločnosti Dell boli niektoré počítače poškodené plameňmi. Ako však informovala Americká komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov, zariadenia firmy Apple spôsobili dvom užívateľom menšie popáleniny.

Záznamy o stiahnutí batérií vrátane batérií firmy Sony z obehu hovoria o takmer šiestich miliónoch kusov a poukazujú na možné riziká lithium-ionových batérií, ktoré sa tiež používajú v hudobných prehrávačoch a mobilných telefónoch. Spoločnosť Sony vo štvrtok vyhlásila, že už neočakáva ďalšie prípady stiahnutia batérií z obehu, ktoré obsahujú pravdepodobne chybné články.

(1 USD = 29,437 SKK)

SITA, Reuters,AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ford zvažuje možnosť vytvorenia aliancie s inými automobilkami
<< predchádzajúci článok
TÚ vydal firme Telefónica O2 Slovakia tretiu mobilnú licenciu

Apple Computer sťahuje z obehu 1,8 milióna batérií od firmy Sony - diskusné fórum čitateľov