Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. júla 2020

Astrofyzici vytvorili najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru, na projekte pracovali 20 rokovGlobálne konzorcium astrofyzikov vytvorilo najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru. Projekt, na ktorom pracovali 20 rokov, podľa výskumníkov pomôže lepšie vysvetliť históriu kozmu, informuje spravodajský ...Zdieľať
sloan digital sky survey 676x427 26.7.2020 - Globálne konzorcium astrofyzikov vytvorilo najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru. Projekt, na ktorom pracovali 20 rokov, podľa výskumníkov pomôže lepšie vysvetliť históriu kozmu, informuje spravodajský portál CNN.
Projekt Sloan Digital Sky Survey (SDSS), na ktorom sa podieľali stovky vedcov z desiatok inštitúcií na celom svete, zozbieral dáta z niekoľkých desaťročí a mapoval vesmír pomocou teleskopov. Analýza viac ako dvoch miliónov galaxií a kvazarov, ktoré sa sformovali počas vyše 11 miliárd rokov, môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako sa vyvinul vesmír.

"Dosť dobre poznáme dávnu históriu vesmíru aj históriu jeho nedávnej expanzie, ale máme nepríjemnú medzeru 11 miliárd rokov medzitým," skonštatoval kozmológ Kyle Dawson z University of Utah, ktorý viedol tím, ktorý oznámil výsledky SDSS. Na vyplnení tejto medzery podľa neho pracovali päť rokov.

Tím identifikoval aj "záhadnú, neviditeľnú zložku vesmíru, známu ako 'temná energia'," ktorá spôsobila, že sa vesmír začal pred šiestimi miliardami rokov rýchlejšie rozpínať.

SDSS nie je "ani zďaleka hotová s misiou zmapovať vesmír". "Tím SDSS má plné ruky budovania hardvéru pre začatie tejto novej fázy (mapovania hviezd a čiernych dier) a teší sa na nové objavy nasledujúcich 20 rokov," uviedli.


Zdroj: Webnoviny.sk - Astrofyzici vytvorili najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru, na projekte pracovali 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Kansai Yamamoto, módny návrhár a výrobca kostýmov Davida Bowieho
<< predchádzajúci článok
Olivia de Havilland zomrela vo veku 104 rokov, preslávila sa rolou Melanie v dráme Odviate vetrom

Astrofyzici vytvorili najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru, na projekte pracovali 20 rokov - diskusné fórum čitateľov