23. januára 2013

Australian Open: Federer odolne cez Tsongu do semifinále proti Murraymu

Roger Federer (Švaj.-2) - Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 4:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3 za 214 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) - Jérémy Chardy (Fr.) 6:4, 6:1, 6:2 za 110 minút

Švajčiarsky tenista Roger Federer jubilejný 10. raz bez prerušenia postúpil do semifinále dvojhry na grandslamových Australian Open v Melbourne. Miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 zvíťazil v stredajšom štvrťfinále nad francúzskym finalistom tohto podujatia spred piatich rokov Joom-Wilfriedom Tsongom za 214 minút zďaleka nie bez ťažkostí 7:6 (4), 4:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3. Piaty mečbal, premiérový pri vlastnom podaní, si Federer vychutnal smečom. Rozhodujúci brejk v piatom sete v Aréne Roda Lavera dosiahol za stavu 2:1. Napokon sa mu nevypomstilo, že v šiestom geme nezužitkoval dve šance na "poistku". Dvadsaťsedemročného Tsongu prekonal piaty raz za sebou a celkovo má proti tomuto 8. mužovi renkingu skóre 9:3.

Tridsaťjedenročný bazilejský rodák Federer, momentálne druhý vo svetovom rebríčku ATP, bude medzi najlepšími štyrmi čeliť trojke hodnotenia, Britovi Andymu Murraymu, ktorý si v stredu poradil s iným Francúzom Jérémym Chardym za 110 minút oveľa hladšie 6:4, 6:1, 6:2. V hornej polovici žrebu už v utorok utvorili semifinálovú dvojicu srbský obhajca trofeje Novak Djokovič a Španiel David Ferrer.

Víťaz 17 Majors Federer má proti Murraymu štatistiku 9:10 (na úrovni veľkej štvorky 3:0), ale uspel v dosiaľ poslednom súboji vlani v semifinále koncoročného výberového šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (7:6 /5/, 6:2).

Zverenec Ivana Lendla Murray dosiahol v stredu svoj 12. zápasový úspech na grandslamovom podujatí bez prerušenia a 18. z ostatných 19 duelov. V bilancii s najpríjemnejším prekvapením turnaja Chardym (36.) zvýšil na 5:1. Dvadsaťpäťročný rodák zo škótskeho Dunblane vrátil francúzskemu rovesníkovi prehru, ktorú utrpel v auguste na tvrdom povrchu v americkom Cincinnati v Ohiu (dvakrát 4:6).

Hrdina newyorských US Open 2012 Murray má naďalej šancu stať sa prvým tenistom histórie, ktorý okamžite po svojom premiérovom vrcholnom celkovom triumfe pridá druhý. Ak to olympijský víťaz z Londýna 2012 zvládne, zároveň sa dostane pred legendárneho Freda Perryho v britskom historickom poradí zápasových úspechov na veľkej štvorke (aktuálne 106, resp. 105). Murray minulý rok v Melbourne Parku prehral v semifinále s Djokovičom. V sezónach 2010 a 2011 bol vo finále, v prvom prípade neuspel proti Federerovi.

Dvojhra mužov - štvrťfinále:
Roger Federer (Švaj.-2) - Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 4:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3 za 214 minút
Andy Murray (V. Brit.-3) - Jérémy Chardy (Fr.) 6:4, 6:1, 6:2 za 110 minút

Dvojice v semifinále dvojhry mužov:
Novak Djokovič (Srb.-1) - David Ferrer (Šp.-4) / bilancia: 9:5
Andy Murray (V. Brit.-3) - Roger Federer (Švaj.-2) / bilancia: 10:9

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Federera s Murraym (9:10, z toho na grandslamových turnajoch 3:0):
2012 ATP World Tour Finals - Londýn (V. Brit.) tvrdý povrch semifinále Federer 7:6 (5), 6:2
2012 Šanghaj (Čína) tvrdý povrch semifinále Murray 6:4, 6:4
2012 OH - Londýn (V. Brit.) tráva finále Murray 6:2, 6:1, 6:4
2012 Wimbledon (GS) - Londýn (V. Brit.) tráva finále Federer 4:6, 7:5, 6:3, 6:4
2012 Dubaj (SAE) tvrdý povrch finále Federer 7:5, 6:4
2010 ATP World Tour Finals - Londýn (V. Brit.) tvrdý povrch základná skupina Federer 6:4, 6:2
2010 Šanghaj (Čína) tvrdý povrch finále Murray 6:3, 6:2
2010 Toronto (Kan.) tvrdý povrch finále Murray 7:5, 7:5
2010 Australian Open (GS) - Melbourne (Aus.) tvrdý povrch finále Federer 6:3, 6:4, 7:6 (11)
2009 ATP World Tour Finals - Londýn (V. Brit.) tvrdý povrch základná skupina Federer 3:6, 6:3, 6:1
2009 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Federer 6:2, 7:6 (8)
2009 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Murray 6:3, 4:6, 6:1
2009 Dauha (Katar) tvrdý povrch semifinále Murray 6:7 (6), 6:2, 6:2
2008 ATP World Tour Finals - Šanghaj (Čína) tvrdý povrch základná skupina Murray 4:6, 7:6 (3), 7:5
2008 Madrid (Šp.) tvrdý povrch semifinále Murray 3:6, 6:3, 7:5
2008 US Open (GS) - New York (USA) tvrdý povrch finále Federer 6:2, 7:5, 6:2
2008 Dubaj (SAE) tvrdý povrch 1. kolo Murray 6:7 (6), 6:3, 6:4
2006 Cincinnati (USA) tvrdý povrch 2. kolo Murray 7:5, 6:4
2005 Bangkok (Thaj.) tvrdý povrch finále Federer 6:3, 7:5