Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. decembra 2009

Autor Macha a Šebestovej vystavuje grafickú tvorbuGrafickú tvorbu jedného z najznámejších českých výtvarníkov Adolfa Borna si možno pozrieť do 31. januára v Malej galérii Akcent v Nitre. Autor výtvarnej podoby dvojice Mach a Šebestová predstavuje ...Zdieľať
NITRA 23. decembra (WEBNOVINY) - Grafickú tvorbu jedného z najznámejších českých výtvarníkov Adolfa Borna si možno pozrieť do 31. januára v Malej galérii Akcent v Nitre. Autor výtvarnej podoby dvojice Mach a Šebestová predstavuje na výstave Z domova až do cudziny 30 diel rôznych formátov vytvorených technikami litografia a lept. Objavujú sa na nich motívy a osobnosti z vlasti autora a jej histórie, ale tiež z cudziny, pretože Born je nadšeným cestovateľom. Ako agentúru SITA informoval Radovan Baláž z galérie, v súčasnosti je otvorená Bornova výstava s rovnakým názvom aj v pražskej galérii Chodovská tvrz, na vernisáži ktorej bol český prezident Václav Klaus. Pútavý vesmír Adolfa Borna plný fantázie a svojrázneho humoru je prístupný všetkým záujemcom v Malej galérii Akcent každý deň od 10:00 do 19:30. Vstup je voľný, časť výstavy je predajná.


Adolf Born (1930) sa venuje ilustrácii, grafike, maľbe, karikatúre, animácii, tvorbe poštových známok a divadelnej scénografii. “Je neprekonateľným knižným ilustrátorom, čo sa týka počtu kníh, ale aj jedinečnej kvality,” uviedol Baláž. Študoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (1949-50), Vysokú školu umeleckopriemyselnú (1950-52), Akadémiu výtvarných umení (1953-1955). Od skončenia školy sa venuje karikatúre a ilustrovaniu. Ilustroval stovky kníh, medzi najkrajšie patria ilustrácie ku knihám Robinson (D. Defoe), Muž s fajkou a husľami (A. C. Doyle) alebo Pipi Dlhá pančucha (A. Lindgrenová). Ďalšími spisovateľmi, ktorých knihy obohatil svojimi prácami boli napr. J. Hašek, K. Čapek, K. J. Erben, K. H. Borovský, Z. Svěrák, E. A. Poe, R. Dahl, A. Dumas. Rovnakú popularitu ako ilustrovanie kníh Bornovi prinieslo aj pôsobenie v animovanom filme. Výtvarne spolupracoval na desiatkach filmov a kreslených seriálov. Vytvoril napríklad animované titulky k známemu filmu Ako utopiť doktora Mráčka alebo animované časti známych českých filmov o Básnikoch. Výraznou mierou sa podieľal i na bábkovo-animovanom filme Dobrodružstvá Robinsona Crusoe, námorníka z Yorku. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení doma i vo svete.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Randy Quaid poprel vinu vo finančnom podvode
<< predchádzajúci článok
Bugár berie Vianoce aj ako sviatok rodiny

Autor Macha a Šebestovej vystavuje grafickú tvorbu - diskusné fórum čitateľov