Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. augusta 2009

Bankové poplatky na Slovensku, na rozdiel od susedov, poklesliPoplatky za bankové služby v prvom polroku tohto roka mierne poklesli. Slovensko tak zaznamenalo pokles bankových poplatkov ako jediná krajina v regióne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej centrálnou ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Poplatky za bankové služby v prvom polroku tohto roka mierne poklesli. Slovensko tak zaznamenalo pokles bankových poplatkov ako jediná krajina v regióne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej centrálnou bankou a ministerstvom financií, ktorou sa v stredu zaoberala Cenová rada vlády. Kým v priebehu rokov 2006 až 2008 bol vývoj cien v sektore finančných služieb porovnateľný s okolitými krajinami Visegrádskej štvorky a Rakúska, situácia sa otočila v závere minulého roka. Medziročná dynamika rastu cien bankových poplatkov sa medzičasom znížila z úrovne okolo 10 % v polovici roka 2008 na mierne záporné hodnoty v prvom a druhom štvrťroku tohto roka. Aktuálne ceny poplatkov medziročne poklesli zhruba o 0,33 %.


Rast cien finančných služieb bol za posledné tri roky zreteľne najvyšší krátke obdobie v závere roka 2007 a začiatkom roka 2008, kedy bol na Slovensku zaznamenaný významný pohyb v cenníkoch. V najbližšej budúcnosti by sa však už poplatky zvyšovať nemali. "Očakávame, že komerčné banky budú, tak ako v poslednom polroku, aj naďalej opatrné v ich cenovej politike, čo sa tiež odzrkadlí aj v konštantnej výške poplatkov," konštatuje centrálna banka spolu s rezortom financií. Vysvetlením je podľa nich predovšetkým fakt, že banky si už stihli prispôsobiť cenníky na eurové ceny, pričom vplyv má pravdepodobne aj oslabenie záujmu retailových klientov o úverové produkty bánk. Tie sa v súčasnosti snažia udržať svoje konkurenčné postavenie práve nezvyšovaním cien.

Analýza bankových poplatkov vychádza z informácií štatistického zisťovania cien reprezentantov spotrebného koša, ktoré vykonáva Štatistickú úrad SR. Spotrebiteľský kôš zahŕňa iba dva druhy bankových poplatkov, a to poplatok za vedenie osobného účtu a poplatok za výber z bankomatu platobnou kartou. Zo štatistického zisťovania sú pritom vylúčení malí a strední podnikatelia a korporátni klienti.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VSE očakáva mierny pokles cien elektriny pre domácnosti
<< predchádzajúci článok
Poslanci Nagy a Simon navrhujú novelizovať jazykový zákon