12. februára 2008

BASKETBAL-NBA: Cleveland našiel v Orlande stratený rytmus

Obhajca titulu zo San Antonia zvíťazil v Toronte najmä zásluhou Manu Ginobiliho, Golden State odvrátilo 23-bodové vedenie Washingtonu

Basketbalisti Cleveland Cavaliers dokázali v pondelok vyhrať na ihrisku Orlando Magic aj napriek absencii troch hráčov a neskorému príletu spôsobenému mechanickou poruchou na ich lietadle. "Cavs" prišli do dejiska zápasu až o pol druhej poobede, pričom duel bol na programe už o päť a pol hodiny nato. "Takáto záležitosť dokáže človeka naozaj rozladiť. Naruší to váš rytmus, vašu rutinu, ktorú máte pred zápasom zaužívanú. Hlavne spánok touto predĺženou cestou veľmi utrpel," vypichol najvýraznejšie následky neobvykle dlhého cestovania najlepší strelec Clevelandu LeBron James, ktorého však v pondelok 40 bodmi zatienil sezónnym maximom Larry Hughes. Dvadsaťdeväťročný hráč strelil 23 bodov zo svojho celkového konta v tretej časti hry a Cleveland bez Daniela Gibsona, Andersona Varejaa a Sašu Pavloviča v zostave po odvrátení rázneho nástupu domáceho tímu v prvej štvrtine vyhral na Floride 118:111.

Po sobotňajšej prehre v Bostone si chuť napravil obhajca titulu zo San Antonia, ktorý dokázal výrazným pričinením Manu Ginobiliho zvíťaziť na ihrisku Toronta. Tridsaťročný argentínsky rodák zaznamenal na ihrisku jediného kanadského tímu v súťaži 34 bodov a kariérne maximum v podobe 15 doskokov. "Vždy sa snažím hrať na takejto úrovni, niekedy sa to však proste nedá. Nejde vám streľba, celkovo to na ihrisku nie je ono. Dnes som sa pri streľbe cítil dobre, preto som sa to snažil využiť," povedal po skončení duelu autor 13 košov z poľa. "Keď niekto hrá tak, ako dnes Manu, nemôžete proti tomu urobiť nič. V dnešnom zápase bol na ihrisku jednoducho pri všetkom," pochválil svojho zverenca tréner Gregg Popovich. Spurs si rozhodujúci náskok vybudovali v prvej polovici súboja, Raptors sa podarilo 15-bodové manko do konca duelu skresať len na konečný stav 88:93.
Štvrtý zápas v rade vyhrali o miestenku do play off bojujúci hráči Philadelphie, ktorí najmä vďaka Andremu Millerovi uspeli v dôležitom dueli nad Dallasom 84:76. "Rozohrávač ako Andre, ktorý pomáha spoluhráčom k dosiahnutiu ľahkých košov, výrazne zdvíha ostatným v tíme sebadôveru," vyzdvihol úlohu 31-ročného hráča jeho o sedem rokov mladší menovec Andre Iguodala.
Najväčšie strelecké preteky videli v pondelok diváci v Kalifornii, kde domáci Golden State Warriors vyhrali nad Washingtonom 120:117. Oaklandský tím dokázal už 12. krát v sezóne zmazať dvojciferný náskok súpera, mužstvo z hlavného mesta USA totiž v prvom polčase viedlo o 23 bodov. Do vedenia dostal domáci tím až necelých 56 sekúnd pred koncom úspešným trojbodovým pokusom Stephen Jackson, ktorý celkovo strelil 41 bodov, a Kalifornčania už víťazstvo z rúk nepustili. "Prajem si, aby sme hrali každý duel tak, ako sme hrali dnes v druhom polčase, to sa však nedeje. Nemám poňatia, prečo vstupujeme do zápasov takým spôsobom," vyjadril sa ku v tejto sezóne tradičnému priebehu duelov svojho mužstva kouč Don Nelson.

Výsledky - pondelok:
Philadelphia - Dallas 84:76
Najviac bodov: A. Miller 21, Iguodala 14, W. Green 12 - Josh Howard 17, Nowitzki 15, Barea 13, štvrtiny: 23:25, 27:28, 20:13, 14:10, 11 728 divákov

Toronto - San Antonio 88:93
Najviac bodov: Calderon 27, Bargnani 12, Bosh a Delfino po 11 - Ginobili 34 (15 doskokov), Duncan 22 (13 doskokov), Finley 12, štvrtiny: 21:27, 19:28, 20:13, 28:25, 19 800 divákov

Orlando - Cleveland 111:118
Najviac bodov: Türkoglu 25, Nelson 22, D. Howard 16 - Hughes 40, L. James 29 (10 asistencií), Devin Brown 11, štvrtiny: 28:20, 27:32, 31:34, 25:32, 17 519 divákov

Charlotte - Los Angeles Lakers 97:106
Najviac bodov: Felton 29, Mohammed 22 (11 doskokov), Dudley 11 - Bryant 31, P. Gasol 26, Farmar a Turiaf po 10, štvrtiny: 22:30, 22:25, 25:22, 28:29, 19 270 divákov

Milwaukee - Los Angeles Clippers 89:96
Najviac bodov: Mo Williams 31, D. Mason 14, Ji 13 - Thornton 25, Cassell 21, Maggette 20, štvrtiny: 29:31, 21:20, 24:25, 15:20, 13 319 divákov

Houston - Portland 95:83
Najviac bodov: Jao 25, Alston 17, McGrady 12 - Aldridge 22, Roy 15, Webster 11, štvrtiny: 18:24, 26:19, 25:19, 26:21, 14 710 divákov

Golden State - Washington 120:117
Najviac bodov: S. Jackson 41, M. Ellis 22, A. Harrington 21 - R. Mason 32, Jamison 25 (10 doskokov), Haywood 20 (10 doskokov), štvrtiny: 22:37, 33:35, 29:23, 36:22, 19 043 divákov