Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2007

Belehrad ponúka Kosovu kontrolovanú autonómiuSrbský premiér Vojislav Koštunica v nedeľu navrhol, aby provincia Kosovo v budúcnosti získala štatút "kontrolovanej autonómie". Zároveň vyzval tamojších etnických Albáncov, aby prijali ...Zdieľať

BELEHRAD 29. apríla (WEBNOVINY) - Srbský premiér Vojislav Koštunica v nedeľu navrhol, aby provincia Kosovo v budúcnosti získala štatút "kontrolovanej autonómie". Zároveň vyzval tamojších etnických Albáncov, aby prijali ponuku širokej autonómie a vzdali sa požiadavky na formálnu nezávislosť. Rovnako ako pri návrhu Organizácie Spojených národov, ktorý predpokladá "kontrolovanú nezávislosť" Kosova a Srbsko ho preto považuje za neprijateľný, majú v provincii roky pôsobiť zahraniční predstavitelia.

"Kontrolovaná autonómia je tým pravým kompromisom, ktorý vylučuje akýkoľvek extrémny výsledok," uviedol Koštunica vo vyhlásení, pričom narážal na vyjadrenia Srbov, ktorí nechcú pripustiť osamostatnenie historickej provincie, a kosovských Albáncov, ktorí trvajú na plnej nezávislosti. "Albánci budú môcť vziať svoju budúcnosť do vlastných rúk a chrániť svoje záujmy, zatiaľ čo Srbsko si zachová svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť," vysvetlil srbský premiér. Koštunica neuviedol podrobnosti svojho návrhu, ako však tvrdí, prezentovali ich veľvyslancom stálych členov Bezpečnostnej rady OSN počas ich nedávnej návštevy v Belehrade. Koštunicov návrh má byť alternatívou k plánu splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho, ktorým sa zaoberá Bezpečnostná rada OSN.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Generálny tajomník OSN vyzval na medzinárodnú podporu Iraku
<< predchádzajúci článok
Aktivisti vyzývajú na zastavenie násilia v Dárfúre

Belehrad ponúka Kosovu kontrolovanú autonómiu - diskusné fórum čitateľov