Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2007

Belgický kráľ prijal rezignáciu Yvesa LetermaBelgický kráľ prijal v sobotu rezignáciu Yvesa Leterma, ktorému sa po piatich mesiacoch bezvýsledných rokovaní nepodarilo zostaviť vládu. Flámsky politik, ktorého kresťansko-demokratická ...Zdieľať

BRUSEL 1. decembra (WEBNOVINY) - Belgický kráľ prijal v sobotu rezignáciu Yvesa Leterma, ktorému sa po piatich mesiacoch bezvýsledných rokovaní nepodarilo zostaviť vládu. Flámsky politik, ktorého kresťansko-demokratická strana zvíťazila v belgických parlamentných voľbách 10. júna, sa rozhodol upustiť od snahy sformovať koaličnú vládu, pretože sa mu nepodarilo prekonať spory medzi štyrmi možnými koaličnými stranami. V krátkom oznámení kráľovský palác uviedol, že kráľ Albert II. "sa krátko popoludní stretol s pánom Yvesom Letermom, ktorý ho požiadal o uvoľnenie z úlohy. Kráľ jeho žiadosť prijal."

Leterme, ktorý sa od volieb snažil vytvoriť koaličnú vládu s antagonistickými flámskymi a francúzsky hovoriacimi stranami, dal štyrom stranám ultimátum, aby sa dohodli na troch kľúčových bodoch do sobotňajšieho rána. Ako uviedol hovorca strany, Leterme po návšteve u kráľa oznámi svoje rozhodnutie v parlamente. Rokovania politických strán od volieb komplikovalo rozdelenie spoločnosti na frankofónne Valónsko a holandsky hovoriace Flámsko. Flámi požadujú väčšiu autonómiu pre bohatší sever krajiny a zníženie dotácií pre chudobnejší frankofónny juh. Ústavnú reformu, ktorá by to umožnila, však odmietajú všetky valónske politické strany.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo nebude prepúšťať zamestnancov zo súdnictva
<< predchádzajúci článok
Členovia ETA zabili vo Francúzsku španielskeho policajta

Belgický kráľ prijal rezignáciu Yvesa Leterma - diskusné fórum čitateľov