24. novembra 2010

Berdych zdolal Roddicka

V úvodnom stretnutí dvojhry v rámci štvrtého dňa programu "výberového" šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (21. - 28. novembra, celková ...

berdych Český tenista Tomáš BerdychFoto: SITA/APLONDÝN 24. novembra (WEBNOVINY) - V úvodnom stretnutí dvojhry v rámci štvrtého dňa programu "výberového" šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (21. - 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) v základnej A-skupine zvíťazil český tenista Tomáš Berdych nad Američanom Andym Roddickom za 85 minút 7:5, 6:3. Nasadená šestka podujatia Berdych si týmto triumfom udržala reálnu šancu na postup do semifinále, Roddickova (8.) nádej sa po dvoch prehrách pohybuje už len v teoretickej rovine. V druhom stredajšom súboji A-skupiny nastúpia proti sebe favoriti - najvyššie nasadený Španiel Rafael Nadal a Srb Novak Djokovič (3.), ktorí zhodne zvíťazili vo svojom úvodnom londýnskom vystúpení. Stretnutie sa nezačne skôr ako o 21.00 h. Ak Djokovič zvíťazí, postúpi ako prvý do semifinále a zároveň definitívne pošle domov Roddicka.

Ak sa to naozaj stane, o druhé postupové miesto sa pobijú v piatok v priamom súboji Nadal a Berdych. "Veľmi sa teším z tohto víťazstva. Dnes som hral oveľa lepšie ako vo svojom prvom zápase proti Djokovičovi. Prvýkrát hrám na tomto turnaji a stále sa učím. Teraz mám stále šancu a pobijem sa o ňu," komentoval Berdych po svojom prvom víťazstve v londýnskej O2 Arene.

Pre 25-ročného Berdycha je triumf nad o tri roky starším Američanom (kariérna bilancia z pohľadu Čecha 3:6 a v roku 2010 1:3) vôbec prvým víťazným zápasom na elitnom turnaji najlepšej osmičky singlistov na svete, kde v tomto roku debutuje. Rodák z Valašského Meziříčí ušiel skúsenejšiemu súperovi v prvom dejstve za stavu 4:5 z dvoch setbalov a vzápätí mentálne posilnený dotiahol sériou troch gemov set do víťazného konca. V druhom sete sa Roddick druhýkrát v zápase potkol pri podaní v piatom geme (odniesla si to aj jeho raketa) a vzápätí jeho súper zvýšil na 4:2. Tento náskok bol už dostatočný a čoraz viac herne dominantnejší a psychicky uvoľnenejší český tenista napokon za stavu 5:3 pri podaní čoraz viac frustrovaného súpera využil hneď prvý mečbal.

Roddick, ktorý spočiatku diktoval tempo, sa počas celého stretnutia dostal iba k dvom brejkbalom a zároveň už spomenutým setbalom, ktoré nevyužil. Od konca prvého setu bol jeho súper pri podaní oveľa istejší a z I. servisu mal celkovo bodovú úspešnosť až 90%. Berdych napokon prekonal Roddicka vo víťazných úderoch úplne jednoznačne 28:15, na nevynútené chyby to bolo 27:16 z pohľadu českého hráča.

Z pohľadu štatistík je zaujímavé, že v súboji Berdych - Roddick sa stretli hráči, ktorí majú na konte spolu štyri finálové účasti vo Wimbledone, ktorý sa hrá práve v Londýne. Roddick bol vo finále na posvätnej tráve trikrát (2004, 2005, 2009) a Berdych raz - v tomto roku. Roddick ako dlhoročný skvelý hráč na tráve má aj štyri turnajové tituly z londýnskeho Queen´s Clubu, ktorý je tradičnou prípravou na Wimbledon.

4. Andy Roddick 2 0 2 1:4 24:29 0

Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Doterajšie výsledky: Rafael Nadal (1-Šp.) - Andy Roddick (8-USA) 3:6, 7:6 (5), 6:4, Novak Djokovič (3-Srb.) - Tomáš Berdych (6-ČR) 6:3, 6:3