Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. mája 2012

Bezpečnostná rada a Rusko odsúdili masakru v sýrskej dedineBezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v nedeľu "najsilnejším možným spôsobom" odsúdila najnovší vývoj v Sýrii, keď v dedine Húla neďaleko mesta Homs pravdepodobne ...Zdieľať
syria OSN 28. mája (WEBNOVINY) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v nedeľu "najsilnejším možným spôsobom" odsúdila najnovší vývoj v Sýrii, keď v dedine Húla neďaleko mesta Homs pravdepodobne oficiálne ozbrojené zložky zmasakrovali najmenej 108 ľudí.


Pod stanoviskom je podpísané aj Rusko považované za jedno z posledných spojencov Damasku.

Pätnásťčlenný výkonný orgán OSN tvrdí, že do piatkových útokov bolo zapojené aj "vládne delostrelectvo" a opäť preto vyzval prezidenta Baššára al-Asada, aby z ulíc sýrskych miest stiahol ťažkú armádnu techniku.

Británia bude žiadať Rusko, aby viac využilo svoj "obrovský" vplyv na sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada.

Uviedol to v nedeľu minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva William Hague, ktorý v pondelok príde na návštevu Moskvy, kde sa stretne so svojim rezortným kolegom Sergejov Lavrovom.

Podľa slov šéfa britskej diplomacie je momentálnou prioritou plnenie mierového plánu z dielne osobitného vyslanca OSN Kofiho Annana.

Hague priznáva, že na situáciu v Sýrii majú obe krajiny rozdielny pohľad, no obe podporujú Annanov plán a tak by "Rusi mali na Sýrčanov zatlačiť, aby ho plnili".

"Dúfame, že zdvojnásobia svoje úsilie smerom k Assadovmu režimu," dodal minister, ktorý uviedol, že Londýn už pripravuje ďalšie kroky v prípade, že plán zlyhá.

Pozorovatelia OSN našli v Húle 108 tiel vrátane 49 detí a siedmich žien. Britský veľvyslanec Mark Lyall-Grant síce tvrdí, že najnovšie stanovisko Bezpečnostnej rady je dôležité, je však nedostatočné. Vyzval preto na ďalšie zasadnutie orgánu a prijatie ďalších krokov.

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Kofi Annan by mal členov BR o detailoch situácie v krajine informovať na najbližšom zasadnutí naplánovanom na stredu. Protivládne povstanie v Sýrii už trvá 15 mesiacov a vyžiadalo si takmer 13-tisíc obetí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Údajný šéf ozbrojených zložiek ETA skončil v rukách polície
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo kultúry vyberie nového šéfa národného divadla