Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2023

Biden označil americké zblíženie so Saudskou Arábiou za dôvod, prečo Hamas zaútočil na IzraelAmerický prezident Joe Biden sa domnieva, že zblíženie Spojených štátov so Saudskou Arábiou bolo jedným z dôvodov útoku militantnej skupiny Hamas na Izrael zo 7. októbra. Ako ...Zdieľať
biden_43551 676x451 25.11.2023 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že zblíženie Spojených štátov so Saudskou Arábiou bolo jedným z dôvodov útoku militantnej skupiny Hamas na Izrael zo 7. októbra. Ako referuje web eurointegration.com.ua, šéf Bieleho domu to povedal novinárom na tlačovej konferencii.

Železnica cez Blízky východ


„Nemôžem to dokázať, ale verím, že jedným z dôvodov, prečo militanti z Hamasu zaútočil, bolo to, že vedeli, že veľmi úzko spolupracujem so Saudskou Arábiou a ďalšími krajinami v regióne na nastolení mieru uznaním Izraela a jeho práva na existenciu,“ povedal Biden.

Dodal, že na samite G20 sa mu podarilo dosiahnuť schválenie uznesenia, ktoré obsahuje plány vybudovať železnicu cez Blízky východ do Saudskej Arábie, Izraela a ďalej do Európy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


„Celá myšlienka je takáto... Existuje obrovský záujem - a myslím si, že väčšina arabských krajín to vie - o vzájomnú koordináciu s cieľom zmeniť dynamiku v regióne v záujme trvalého mieru. A v tejto práci budem pokračovať,“ vysvetlil Biden.

Teroristické útoky sú genocídou


Americký prezident už skôr privítal dohodu o prepustení rukojemníkov zajatých Hamasom počas útoku na Izrael výmenou za prímerie. Ešte predtým Biely dom vyhlásil, že teroristické akcie skupiny Hamas proti Izraelu sú genocídou.


Biden zároveň uviedol, že dal jasne najavo izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, že okupácia Pásma Gazy by bola „veľká chyba“. Netanjahu predtým povedal, že jeho krajina po skončení bojov prevezme „celkovú zodpovednosť za bezpečnosť“ v Pásme Gazy „na dobu neurčitú“. Tento postoj sa však nepáči Európskej únii a USA.


Zdroj: SITA.sk - Biden označil americké zblíženie so Saudskou Arábiou za dôvod, prečo Hamas zaútočil na Izrael © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Progresívne Slovensko podporilo kampaň proti násiliu na ženách, zatvárenie očí podľa hnutia nikomu nepomôže
<< predchádzajúci článok
Vy nie ste Slovenská národná strana, vy ste Slovensko ničiaca strana, skritizovala Remišová národniarov