Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2006

Biskupi podľa Kusého rafinovane odporúčajú voliť KDHKritériá katolíckych biskupov pre to, koho treba voliť v parlamentných voľbách, sú podľa politológa Miroslava Kusého len rafinovanou formou ako veriacim povedať, aby volili KDH. "K stanoveným ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. mája (WN/SITA) - Kritériá katolíckych biskupov pre to, koho treba voliť v parlamentných voľbách, sú podľa politológa Miroslava Kusého len rafinovanou formou ako veriacim povedať, aby volili KDH. "K stanoveným kritériám sa najviac približuje KDH," povedal dnes pre agentúru SITA Kusý. Podľa neho by sa však cirkev mala v týchto otázkach držať bokom. "Je to neférový zásah do politickej scény," dodal Kusý.

Výzva biskupov ísť voliť nie je podľa Kusého zlá, ale ide o občiansku výzvu. Kusý si myslí, že takéto výzvy sú úlohou občianskych združení a nie cirkví.

Katolícki biskupi vyzývajú veriacich, aby sa zúčastnili na júnových parlamentných voľbách. Veriacim adresujú pastiersky list, ktorý má byť vo všetkých kostoloch prečítaný v nedeľu 28. mája. Kritériom pre rozhodnutie koho voliť, má byť podľa biskupov postoj strán a hnutí ku kresťanským hodnotám a k spoločnému dobru. "Veriaci katolíci majú voliť také hnutia a strany, ktoré usilujú o zdravé manželstvá a rodiny, chránia život od počatia po prirodzenú smrť, angažujú sa v sociálnej oblasti, nie je im ľahostajná nezamestnanosť, chudoba, zasadzujú sa za spravodlivosť, za bezpečnosť občanov, rešpektujú náboženské slobody, a to nielen v súkromí, ale aj vo verejnom živote, v školách, v kultúre, v masmédiách a podobne," vyzývajú biskupi v pastierskom liste.

Kresťan podľa biskupov nemôže voliť hnutia a strany, ktoré ohrozujú dôležité hodnoty v spoločnosti a podkopávajú spoločné dobro. "Do tejto oblasti patria také nezdravé iniciatívy ako homosexuálne a lesbické zväzky, propagácia potratov, nerešpektovanie medzinárodných záväzkov, vylúčenie náboženstva zo vzdelávacieho a výchovného procesu, vylúčenie kresťanských hodnôt pri tvorbe kultúry a umenia, nedodržiavanie nedeľného pokoja," upozorňujú biskupi. Podľa nich by veriaci nemali voliť strany a hnutia, ktoré majú tendenciu odsúvať kresťanov mimo verejného života, čo predpokladá zatlačenie náboženského života do ich súkromia, akoby kresťan mohol žiť podľa iných zásad v chráme a bez ohľadu na Boha vo verejnom živote.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Indonézia potvrdila ďalšie dve úmrtia človeka
<< predchádzajúci článok
Nedoplatky na poistnom treba vyrovnať do 30. septembra

Biskupi podľa Kusého rafinovane odporúčajú voliť KDH - diskusné fórum čitateľov

Kusý by už mal mlčať -:Na večné časy!19.5. 13:30:15
Kusy a jeho UV KSC a KSS rafinovane odporuca volit komunistov a laviciarov19.5. 20:23:37