Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2006

Cirkev má podľa Lipšica právo vyjadrovať saCirkev v slobodnej spoločnosti má podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica právo vyjadrovať sa k čomukoľvek. Ako uviedol dnes Lipšic pre agentúru SITA v súvislosti s listom biskupov k voľbám, KDH ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. mája (WN/SITA) - Cirkev v slobodnej spoločnosti má podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica právo vyjadrovať sa k čomukoľvek. Ako uviedol dnes Lipšic pre agentúru SITA v súvislosti s listom biskupov k voľbám, KDH presadzuje kresťanské hodnoty skutkami v politike. Pripomenul, že biskupi píšu takéto listy pred každými voľbami.

Na adresu výrokov volebnej líderky ANO Evy Černej, ktorá považuje pastiersky list za zasahovanie cirkvi do svetských vecí, Lipšic povedal: "Liberáli obhajujú slobodu vyjadrovania každého až na jednu výnimku, ktorou je náboženstvo." V otázkach cirkví nie sú podľa neho slovenskí liberáli vôbec liberálni. "Ak chcú jednej skupine obmedziť právo, tak to nie je zlučiteľné so základnými princípmi liberalizmu," dodal.

Katolícki biskupi v pastierskom liste vyzývajú veriacich, aby sa zúčastnili na júnových parlamentných voľbách. "Veriaci katolíci majú voliť také hnutia a strany, ktoré usilujú o zdravé manželstvá a rodiny, chránia život od počatia po prirodzenú smrť, angažujú sa v sociálnej oblasti, nie je im ľahostajná nezamestnanosť, chudoba, zasadzujú sa za spravodlivosť, za bezpečnosť občanov, rešpektujú náboženské slobody, a to nielen v súkromí, ale aj vo verejnom živote, v školách, v kultúre, v masmédiách a podobne," vyzývajú biskupi v pastierskom liste.

Kresťan podľa biskupov nemôže voliť hnutia a strany, ktoré ohrozujú dôležité hodnoty v spoločnosti a podkopávajú spoločné dobro. "Do tejto oblasti patria také nezdravé iniciatívy ako homosexuálne a lesbické zväzky, propagácia potratov, nerešpektovanie medzinárodných záväzkov, vylúčenie náboženstva zo vzdelávacieho a výchovného procesu, vylúčenie kresťanských hodnôt pri tvorbe kultúry a umenia, nedodržiavanie nedeľného pokoja," upozorňujú biskupi. Podľa nich by veriaci nemali voliť strany a hnutia, ktoré majú tendenciu odsúvať kresťanov mimo verejného života, čo predpokladá zatlačenie náboženského života do ich súkromia, akoby kresťan mohol žiť podľa iných zásad v chráme a bez ohľadu na Boha vo verejnom živote.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kukan s veľvyslancom USA Rodolphom Valleem o vízach
<< predchádzajúci článok
V Čiernej Hore referendum o nezávislosti bez jasného favorita

Cirkev má podľa Lipšica právo vyjadrovať sa - diskusné fórum čitateľov

Vyjadrovanie19.5. 14:45:51
súhlas19.5. 14:49:56
verejnosť má19.5. 18:05:01
Cerna a jej feudalne nazory.19.5. 20:06:57