04. marca 2017

Björgenová má 18. zlato, Nórky vyhrali všetky disciplíny

Na snímke nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová.

Na snímke nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Foto: TASR/AP
Lahti 4. marca (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová dosiahla na MS v severských disciplínach v Lahti už štvrté zlato. V sobotu vyhrala beh na 30 km voľne s hromadným štartom s náskokom 1,9 sekundy pred krajankou Heidi Wengovou. Totálny triumf Nórok podčiarkli tretia Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+1,9) a štvrtá Ragnhild Hagaová (+7,4).

Nórky tak v Lahti vyhrali všetkých šesť disciplín v ženskom bežeckom lyžovaní, čo sa v histórii ešte žiadnej krajine nepodarilo. Pre 36-ročnú Björgenovú to bolo už osemnáste zlato z MS, na konte má aj päť strieborných a tri bronzové kovy. V Lahti predtým stála na najvyššom stupni v skiatlone, na 10 km klasicky i v štafete. "Posledné dva kilometre som zo seba dostala zvyšky síl. Vedela som, že Heidi je tesne za mnou a dala som do toho všetko. Vyšlo to a som veľmi šťastná," povedala v cieli Björgenová, ktorá sa do bielej stopy vrátila po materských povinnostiach vo veľkom štýle.

V dramatických pretekoch sa po polovici trate vytvorila na čele desaťčlenná skupina, v ktorej udávali tón severanky. V závere už na tempo nórskych bežkýň súperky nestačili a vpredu si po zlato bežala Björgenová. Tá odtiahla záverečné dva kilometre na čele, Wengová ju stíhala márne a napokon iba tesne získala striebro v rovnakom čase ako tretia Jacobsenová. Slovensko nemalo na štarte zastúpenie.