Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2024

Bojovalo sa aj za našu budúcnosť, prezidentka Čaputová si pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii (foto)Prezidentka Zuzana Čaputová si vo Francúzsku pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii. ...Zdieľať
d day_80th_anniversary_12752 676x451 7.6.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová si vo Francúzsku pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Uctila si tak pamiatku vojakov, ktorí sa pričinili o oslobodenie Európy v druhej svetovej vojne. Na oslavách sa zúčastnila na pozvanie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona.


Zúčastnili sa aj viacerí európski a svetoví lídri, ako napríklad americký prezident Joe Biden, britský kráľ Karol III. či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezidentku sprevádzal jej partner Juraj Rizman.

Pripomienka hrdinstva


Ako uviedla prezidentka, tieto oslavy sú poctou vojakom, ktorí sa pričinili o otvorenie druhého frontu a definitívnu porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

Bolo mi cťou si spoločne pripomenúť hrdinstvo generácie, ktorá sa postavila zlu, aby ukončila vojnové utrpenie na celom svete. Obete, ktoré priniesli spojenecké sily v Normandii, položili základ zjednotenej a mierovej Európy postavenej na demokratických hodnotách. Bojovali aj za našu slobodu a lepšiu budúcnosť,“ uviedla prezidentka na svojej sociálnej sieti a dodala, že hrdinami osláv boli desiatky priamych účastníkov vylodenia. Najmladší z nich má dnes 96 rokov.

Takmer 11-tisíc ich spolubojovníkov tu pri ťažkých bojoch položilo svoj život. Operácia Overlord bola najväčšou kombinovanou operáciou druhej svetovej vojny. Zapojili sa do nej jednotky dvanástich spojeneckých národov vrátane slovenských a českých letcov, ktorí v tom čase slúžili v britskom Kráľovskom letectve,“ doplnila prezidentka.


Rozlúčka so svetovými lídrami


Účasť Zuzany Čaputovej na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii vo Francúzsku patrila k posledným zahraničným cestám odchádzajúcej hlavy štátu a bola príležitosťou sa rozlúčiť s mnohými európskymi a svetovými lídrami, s ktorými počas piatich rokov spolupracovala.

Vylodenie spojencov v Normandii 6. júna 1944 bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Znamenalo otvorenie západného frontu a výrazne pomohlo urýchliť porážku nacistického Nemecka, preto sa často nazýva aj „Deň D“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: SITA.sk - Bojovalo sa aj za našu budúcnosť, prezidentka Čaputová si pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američania dodajú Ukrajine ďalší balík pomoci v hodnote 225 miliónov dolárov, bude obsahovať aj muníciu pre raketomety HIMARS
<< predchádzajúci článok
V kauze neoprávneného čerpania agrodotácií bude súd riešiť firmu Agro Porúbka