Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. januára 2019

Boxer útočiaci v mene žltých viest predstúpi pred súdIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Paríž 9. januára (TASR) - Bývalého dvojnásobného majstra Francúzska v boxe Christopha Dettingera, ktorý počas posledných protestov hnutia žltých viest v Paríži zaútočil na dvoch policajtov, v stredu prepustili z vyšetrovacej väzby. Ešte dnes popoludní predstúpi pred sudcu a bude sa zodpovedať za útok na verejného činiteľa s následkom pracovnej neschopnosti.


Spravodajský portál LCI okrem toho informoval, že 37-ročnému Dettingerovi hrozí aj vyšetrovanie v inej kauze - pre podozrenie z nezákonného držania zbrane. Polícia totiž počas bytovej prehliadky v jeho bydlisku našla poľovnícku zbraň. Zatiaľ nie je jasné, či na ňu mal aj príslušné povolenie.

Dettingera, vtedy ešte neznámeho muža v čiernom oblečení a s čiernou čiapkou na hlave, zachytili minulú sobotu kamery, ako zasadzuje boxerské údery a kopance dvom príslušníkom žandarmérie, ktorí mali zabrániť účastníkom demonštrácie hnutia tzv. žltých viest v pohybe po moste nad Seinou v 7. parížskom obvode.

Príslušníci žandarmérie sa mu nedokázali ubrániť a utrpeli zranenia, ktoré si vyžiadali v prípade jedného dva dni práceneschopnosti a v prípade druhého dva týždne.

Po páchateľovi útoku sa pátralo od soboty. Bezpečnostným zložkám sa prihlásil v pondelok ráno.

Svoje konanie Dettinger predtým vysvetlil vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach.

"Videl som represiu, videl som políciu, ako nás otravuje (slzotvorným) plynom, ako ubližuje ľuďom nábojmi do neletálnej zbrane, videl som zranených, (videl som) priotrávených dôchodcov," uviedol Dettinger. Súčasne priznal: "Reagoval som nesprávne, ale bránil som sa".

Začiatkom týždňa vznikla na internete skupina, ktorej členovia Dettingerovi prisľúbili finančnú pomoc. Príslušná platforma neskôr finančnú zbierku zrušila, keďže poprední ministri vo vláde prezidenta Emmanuela Macrona vyjadrili rozhorčenie.

Súbežne sa rozbehla aj zbierka na podporu zranených policajtov.

Protesty nepokojných občanov vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára daň za naftu o 6,5 centu za liter a v prípade benzínu o 2,9 centu za liter. Ceny benzínu a nafty pritom stúpli už predtým. Ďalším podnetom pre protestné akcie, ktorých symbolom sa stali žlté reflexné vesty, je aj nespokojnosť s vládou prezidenta Emmanuela Macrona.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielska polícia rozbila gang pašerákov migrantov a drog
<< predchádzajúci článok
Čína údajne plánuje tento rok rozpočtový deficit na úrovni 2,8 % HDP

Boxer útočiaci v mene žltých viest predstúpi pred súd - diskusné fórum čitateľov