24hod.sk    Šport    MS vo futbale 2014

28. júna 2014

Brazília po rozstrele postúpila cez Čile do štvrťfinále

Futbalisti domácej Brazílie postúpili do štvrťfinále XX. majstrovstiev sveta. V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí proti hráčom Čile o tom rozhodol až rozstrel zo značky pokutového kopu v ...

brazilia cile BELO HORIZONTE 28. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti domácej Brazílie postúpili do štvrťfinále XX. majstrovstiev sveta. V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí proti hráčom Čile o tom rozhodol až rozstrel zo značky pokutového kopu v pomere 3:2. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa duel na štadióne Mineirao v Belo Horizonte skončil nerozhodne 1:1.

Skóre zaujímavého duelu otvoril v 18. min domáci stopér David Luiz, v 32. min vyrovnal Čiľan Alexis Sánchez. Brazílčania si vo štvrťfinále zmerajú sily s úspešnejším z ďalšieho sobotňajšieho zápasu Kolumbia - Uruguaj.

Obrazom: Sobotnajšie zápasy na MS vo futbale

I. polčas

Prvými streleckými pokusmi v zápase sa v 6. min prezentovali dvaja Marcelovia. Brazílsky ľavý obranca ani čilský stredopoliar Díaz však netrafili priestor bránky. Domáca Brazília sa dočkala gólu v 18. min, keď po rohovom kope Neymara stopér David Luiz tiesnený Čiľanom Gonzalom Jarom usmernil loptu za chrbát brankára Claudia Brava.

V 26. min Neymar po rýchlom brejku zakončoval ľavačkou nepresne. Šok pre najväčšiu juhoamerickú krajinu priniesla 32. min. Brazílčania stratili loptu pri postrannej čiare v blízkosti svojej bránky, Vargas našiel v šestnástke Alexisa Sáncheza a útočník FC Barcelona pohotovou prízemnou strelou prekonal Júlia Césara.

Odpovedať mohol o štyri minúty na opačnej strane aktívny Neymar, ale jeho hlavičke zabránil v ceste do siete Francisco Silva. V 42. min predviedol peknú strelu z diaľky brazílsky pravý bek Dani Alves, na opačnej strane zaváhal v stopercentnej šanci sám pred Júliom Césarom Aránguiz.

II. polčas

Druhý polčas otvorila v 49. min ďalekonosná strela Fernandinha. V 55. min neplatil gól Hulka pre hranie rukou pri spracovaní lopty.

Čiľania, ktorí mali v druhom polčase viac z hry, vyšachovali v 64. min obranu Brazílie a Júlio César bravúrne zachránil pri strele Aránguiza.

O desať minút neskôr nevyužil čistú šancu striedajúci Jo, ktorý z "päťky" netrafil bránku. Brazílčania s blížiacim sa koncom riadneho hracieho času prepli na vyššie obrátky. V 81. min si Claudio Bravo poradil s hlavičkou Neymara a o dve minúty neskôr vyrazil aj gólovú strelu Hulka. Ani jednému z mužstiev sa už v závere nepodarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu a na rad prišlo predĺženie.

Následná tridsaťminútovka priniesla opatrnú hru z oboch strán. V posledných sekundách predĺženia Brazílčania prežili "klinickú smrť", keď Pinilla strelou z hranice šestnástky opečiatkoval brvno bránky "kanárikov".

V jedenástkovej lotérii však boli napokon šťastnejší domáci Brazílčania, ktorí uspeli v pomere 3:2. "Kanárici" nedopustili, aby po 24 rokoch skončili účinkovanie na majstrovstvách sveta pred štvrťfinále.

Osemfinále - sobota:

Brazília - Čile 1:1 po predĺžení (1:1, 1:1), na strely zo značky pokutového kopu 3:2 - Brazília postúpila do štvrťfinále
Góly: 18. David Luiz - 32. A. Sánchez, ŽK: 55. Hulk, 60. Luiz Gustavo, 93. Jo, 105.+ D. Alves - 17. Mena, 40. F. Silva, 102. Pinilla, rozhodovali: Webb - Mullarkey, Cann (všetci Angl.), 57 714 divákov
Jedenástkový rozstrel: David Luiz (Braz.) - 1:0, Pinilla (Čile) - nepremenil, Willian - nepremenil, A. Sánchez - nepremenil, Marcelo - 2:0, Aránguiz - 2:1, Hulk - nepremenil, M. Díaz - 2:2, Neymar - 3:2, Jara - nepremenil

Brazília: Júlio César - D. Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho (72. Ramires), Luiz Gustavo - Hulk, Oscar (106. Willian), Neymar - Fred (64. Jo)
Čile: C. Bravo - Isla, F. Silva, Medel (108. J. Rojas), Jara, Mena - Aránguiz, Vidal (87. Pinilla), M. Díaz - A. Sánchez, E. Vargas (57. F. Gutiérrez)