Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

Brehy Gangy zaplnili hinduistickí pútniciViac ako 10 miliónov hinduistických pútnikov prišlo v stredu k brehom posvätnej rieky Ganga, aby využili príležitosť okúpať sa v deň označený astrológmi za najvhodnejší ...Zdieľať
ganga Foto: SITA/AP


HARIDWAR 14. apríla (WEBNOVINY) - Viac ako 10 miliónov hinduistických pútnikov prišlo v stredu k brehom posvätnej rieky Ganga, aby využili príležitosť okúpať sa v deň označený astrológmi za najvhodnejší pre tento rituál v rámci tradičnej púte Kumbh Mela. Vyznávači nasledujúci stovky nahých posvätných mužov zaplnili nábrežia na 15-kilometrovom úseku pri meste Haridwar, kde sa chcú ponorením do vody symbolicky očistiť od hriechov a vyslobodiť sa z kolobehu reinkarnácií. Svoje právo okúpať sa vo výnimočný deň si pritom bránia najmä nahí askéti, ktorí sa považujú za duchovných ochrancov hinduistickej viery. Samotárski sádhuovia k rieke pribiehali s radostnými pokrikmi, pričom mávali zlatými trojzubcami, mečmi a palicami.

"Všetko ide veľmi hladko a nevyskytol sa žiadny problém s neovládateľnými davmi," uviedol pre agentúru AFP tlačový hovorca festivalu Ashok Sharma. "Dnes sa kúpe viac ako jeden crore (10 miliónov) ľudí," dodal. Tlačová agentúra Press Trust of India však s odvolaním sa na políciu informovala o smrti dvoch pútničiek, ktoré prešlo rýchlo idúce auto so sádhuami.

Najväčší náboženský festival sveta, ktorý sa koná každé tri roky, trvá až 104 dní. Tento rok je jeho centrom severoindický Haridwar, kde Gangu pretínajú desiatky jednosmerných lávok. Na poriadok dohliada 16 tisíc policajtov, ktorí majú zabrániť opakovaniu tragédií z rokov 1954 a 2003, keď sa desiatky pútnikov vzájomne ušliapali.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V ČR chcú znížiť vek trestnej zodpovednosti
<< predchádzajúci článok
Teherán už vyrobil 5 kg 20-percentného uránu