Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2017

BREXIT: Merkelová odmietla žiadosť Mayovej o nových rokovaniachBritská premiérka Theresa Mayová (uprostred) sa rozpráva s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom (vpravo) a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (vľavo) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 19. októbra ...Zdieľať
Britská premiérka Theresa Mayová (uprostred) sa rozpráva s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom (vpravo) a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (vľavo) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 19. októbra 2017. Dohoda medzi Londýnom a Bruselom o právach občanov Európskej únie žijúcich v Británii je "na dosah", vyjadrila sa britská premiérka Theresa Mayová pred dnes sa začínajúcim summitom lídrov EÚ. Foto: TASR/AP
Brusel 20. októbra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a holandský premiér Mark Rutte odmietli požiadavku britskej premiérky Theresy Mayovej na začatie obchodných rozhovorov v rámci vyjednávania podmienok odchodu Británie z EÚ.


Mayová dúfala, že sa jej podarí presvedčiť svojich 27 náprotivkov počas štvrtkovej slávnostnej večere na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli, informuje agentúra DPA.

Predbežné rozhovory sú zamerané na občianske práva, finančné vyrovnanie a írske hranice. Vyjednávači EÚ však tvrdia, že potrebujú väčší posun v týchto rozhovoroch ešte predtým, ako sa začnú rokovania o budúcich obchodných vzťahoch Únie a Londýna.

Zatiaľ čo Merkelová pripustila, že Británia počas rozhovorov o tzv. brexite vyslala "jasné signály", zdôraznila, že obchodné rokovania sa nezačnú skôr ako v decembri. Dodala, že proces vyjednávaní s Britániou napreduje "krok za krokom", pričom hodlá zachovať ich "dobrú atmosféru".

V rovnakom duchu sa vyjadril aj Rutte, ktorý vyhlásil, že britská premiérka musí prísť s detailnými návrhmi ohľadom finančného riešenia brexitu. "Potrebujeme viac zrozumiteľnosti, najmä čo sa týka účtu," povedal.

Mayová zmienila, že si praje, aby sa "prioritou stalo dosiahnutie dohody o právach občanov". Vzťahovali by sa na obyvateľov EÚ žijúcich v Británii, ale aj na Britov nachádzajúcich sa na starom kontinente.

EÚ ešte pred začiatkom rokovaní o brexite prijala usmernenia, podľa ktorých najskôr treba vyriešiť tri zásadné otázky: zachovanie práv európskych občanov v Británii a britských občanov v EÚ, írsko-severoírsky hraničný režim v duchu Veľkopiatkovej dohody a splnenie britských finančných záväzkov voči rozpočtu EÚ. Bez pokroku a predbežnej dohody v týchto troch kapitolách EÚ diskusiu o podobe budúcich vzťahov s Londýnom nezačne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Summit EÚ: Tajani sľúbil medzinárodné vyšetrovanie vraždy novinárky
<< predchádzajúci článok
Lídri EÚ pohrozili KĽDR dodatočnými postihmi kvôli jadrovému programu

BREXIT: Merkelová odmietla žiadosť Mayovej o nových rokovaniach - diskusné fórum čitateľov