Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2019

Británia si pripomenula obete prvej svetovej vojnyBritská kráľovná Alžbeta II. prichádza k pamätníku vojakov, archívne foto.Zdieľať
Britská kráľovná Alžbeta II. prichádza k pamätníku vojakov, archívne foto. Foto: TASR/AP
Londýn 10. novembra (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta a vrcholní politickí predstavitelia krajiny sa v nedeľu v Londýne zúčastnili na spomienkovej slávnosti venovanej obetiam prvej svetovej vojny pri príležitosti 101. výročia jej skončenia, informovala agentúra AP.


V Británii a krajinách Spoločenstva národov (Commonwealth) má tento sviatok oficiálny názov Deň pamäti.

Kráľovná v čiernom oblečení sledovala slávnosť z balkóna. Jej syn princ Charles položil veniec z červených vlčích makov k pomníku padlých známemu ako Kenotaf. Ten sa nachádza na ulici Whitehall v centre Londýna. Veniec k pamätníku položili aj v mene kráľovninho manžela princa Philipa (97), ktorý sa v roku 2017 stiahol z verejného života.

Na slávnosti sa zúčastnili aj tisíce príslušníkov armády, vojnoví veteráni i civilisti, ktorí sa zhromaždili v uliciach v okolí Kenotafu.

Spomienky na obete vojny sa po celej Británii začali dvoma minútami ticha o 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ).

Britský premiér Boris Johnson, líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn a ďalší politici prerušili predvolebnú kampaň a zúčastnili sa na ceremónii. Predčasné voľby sú v Británii naplánované na 12. decembra.

Vence k pamätníku za zvuku vojenskej kapely položili aj politickí a náboženskí lídri, či diplomati z krajín Spoločenstva národov.

Slávnosť sa koná každý rok v nedeľu, ktorá je dátumovo najbližšie k 11. novembru - výročiu skončenia bojov v prvej svetovej vojne (1914-18).

Ukončenie bojov si svet pripomína ako Medzinárodný deň veteránov. Ten má v štátoch Spoločenstva národov (Commonwealth) oficiálny názov Deň pamäti, v USA Deň veteránov, vo Francúzsku a niektorých ďalších západoeurópskych krajinách Deň prímeria. Zaužíval sa aj názov Deň červených makov.

Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918.

V Spojenom kráľovstve, v štátoch Spoločenstva národov, vo Francúzsku a ďalších európskych krajinách si tradične 11. novembra o 11.00 h pripomínajú hodinu podpísania prímeria dvoma minútami ticha.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedom strany Máme toho dosť! je F. Oravec, rozhodol o tom snem
<< predchádzajúci článok
Ruský profesor a odborník na Napoleona sa priznal k vražde milenky

Británia si pripomenula obete prvej svetovej vojny - diskusné fórum čitateľov