Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. februára 2024

Bruce McCandless vystúpil do vesmíru bez pripútania ku kozmickej lodiBruce McCandless zomrel 21. decembra 2017 vo veku 80 rokov.Zdieľať
Bruce McCandless vystúpil do vesmíru bez pripútania ku kozmickej lodi

Americký astronaut Bruce McCandless sa stal jedným z priekopníkov astronautiky, keď absolvoval historicky prvý výstup do otvoreného kozmického priestoru bez pripútania k materskej lodi pomocou lana.


V stredu 7. februára uplynie 40 rokov od jeho výstupu, ktorý dokumentuje aj dnes už ikonická fotografia.

Bruce McCandless sa narodil 8. júna 1937 v Bostone. V roku 1965 úspešne absolvoval akadémiu amerického námorníctva - United States Naval Academy. O rok neskôr ho vybrali do piatej skupiny amerických astronautov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Pôsobil aj ako komunikátor v riadiacom stredisku počas prvej cesty ľudskej posádky na mesiac v roku 1969.

V roku 1984 sa stal súčasťou päťčlennej posádky (Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair a Robert Stewart) raketoplánu Challenger v rámci Misie STS-41 B. Práve počas tejto misie, ktorá odštartovala 3. februára, ako prvý človek vystúpil do vesmírneho priestoru bez kotviaceho lana.

Historický okamih v dejinách astronautiky sa udial 7. februára 1984, keď sa spolu so svojim kolegom Stewartom vybral v skafandri do nákladového priestoru raketoplánu. Tam sa McCandless klimatizačnou jednotkou na chrbte skafandra pripojil k MMU (Manned Maneuvering Unit) a s pomocou tejto manévrovacej jednotky sa vzdialil od lode a vystúpil do otvoreného kozmického priestoru.

Ocitol sa štyri metre nad raketoplán a potom cúval tvárou k lodi do vzdialenosti 45 metrov. Jeho pobyt vo voľnom vesmírnom priestore bez pripútania k materskej lodi trval viac ako 12 minút. Pri druhom výstupe prekonal vzdialenosť viac ako 90 metrov.

Misiu STS-41 B ukončili 11. februára 1984 bezpečným pristátím podľa plánu. McCandless sa do vesmíru dostal ešte v apríli 1990 ako špecialista letu misie STS-31 Discovery, ktorá vyniesla na obežnú dráhu Hubblov vesmírny teleskop. Pol roka po tomto lete odišiel vo veku 53 rokov z NASA a pôsobil vo firme Martin Marietta Astronautics Co. V Denvere.

Bruce McCandless zomrel 21. decembra 2017 vo veku 80 rokov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začína sa hon na sériového vraha. Severské krimi Obeť
<< predchádzajúci článok
V Bratislave predstavili nominantky ankety Slovenka roka 2024