Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. apríla 2006

BSP LP pripravuje desať tisíce podaní na súdSpoločnosť BSP Lawyer Partners, ktorá pre Slovenský rozhlas (SRo) vymáha nedoplatky na koncesionárskych poplatkoch pripravuje voči dlžníkom "desiatky tisíc podaní" na súd. Pre agentúru SITA to ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WN/SITA) - Spoločnosť BSP Lawyer Partners, ktorá pre Slovenský rozhlas (SRo) vymáha nedoplatky na koncesionárskych poplatkoch pripravuje voči dlžníkom "desiatky tisíc podaní" na súd. Pre agentúru SITA to uviedla Michaela Ďuričkovičová z agentúry Prime time, ktorá komunikuje v mene spoločnosti BSP LP. Podľa Ďuričkovičovej spoločnosť začala dlhy od neplatičov rozhlasových koncesií súdne vymáhať v januári tohto roka. Spolu doteraz dala na súd približne 45 tisíc dlžníkov. "BSP LP súdne vymáha nedoplatky a nie poplatky z omeškania, na ktoré sa vzťahuje tzv. generálny pardon," pripomenula v súvislosti s blížiacim sa termínom vypršania platnosti generálneho pardonu, 21. aprílom. Ak dlhujúci koncesionári zaplatia istinu - teda len dlžné koncesie, BSP LP si bude vymáhať iba súdne trovy, uviedla na otázku, ako bude BSP LP postupovať v prípade tých, ktorí zaplatia do konca platnosti generálneho pardonu len istinu. BSP LP doteraz poukázala SRo približne 18 miliónov korún. Presné údaje podľa hovorkyne SRo Adriany Jobbikovej poskytne SRo až po Veľkej noci.

V tejto súvislosti člen Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) odporúča dlžníkom na koncesiách za SRo a STV, aby zaplatili svoj dlh do 21. apríla. Ak podľa Galbavého zaplatia do tohto termínu istinu - teda len dlžné koncesie, bude sa na nich vzťahovať odpustenie sankcií, ktoré uzákonil tzv. generálny pardon. Po vypršaní platnosti generálneho pardonu už zákon negarantuje, že by sa verejnoprávne inštitúcie nemohli domáhať aj vysokých pokút za nezaplatenie. Tí, čo dlh nezaplatia do tohto konca platnosti generálneho pardonu, stratia nárok na odpustenie penále, ktoré sú podľa zákona 5 000 Sk pre fyzické osoby a 15 000 Sk pre právnické osoby za každý začatý mesiac.

Novela zákona o koncesionárskych poplatkov, ktorá uzákoňuje tzv. generálny pardon na penále za nezaplatené koncesie za STV a SRo nadobudla účinnosť 21. februára. Využiť ju môžu všetci dlžníci na koncesiách, ktorí zaplatia dlžné koncesie do 60 dní od nadobudnutia účinnosti novely.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľkonočné obdobie trvá 50 dní až po Turíce
<< predchádzajúci článok
Druhý stupeň povodňovej aktivity len na štyroch miestach