13. novembra 2011

Budaj vychytal Montrelau víťazstvo, Chára dvakrát asistoval

Brankár Peter Budaj výraznou mierou pomohol Montrealu k víťazstvu nad Nashville 2:1 po predĺžení v sobotňajšom zápase hokejovej NHL. Banskobystričan dosiahol v Nashville premiérovú ...

peter budaj NEW YORK 13. novembra (WEBNOVINY) - Brankár Peter Budaj výraznou mierou pomohol Montrealu k víťazstvu nad Nashville 2:1 po predĺžení v sobotňajšom zápase hokejovej NHL.

Banskobystričan dosiahol v Nashville premiérovú výhru v drese Canadiens, keď nastúpil na druhý zápas sezóny. Kryl v ňom 25 striel a vyhlásili ho za druhú hviezdu duelu. "Bolo to veľmi tesné. Hrali sme však dobre, spoluhráči sa výborne vracali a pomáhali mi. V prvej tretine si hráči Predators nevypracovali veľa šancí, v druhej sa dostali do pár brejkov. Impulzom pre nich bol gól v presilovke. Napokon sme to ustáli," povedal po zápase Peter Budaj. Víťazný gól zaznamenal Max Pacioretty v tretej minúte predĺženia. Tréner Predators Barry Trotz koučoval svoj tím v jubilejnom 1000. zápase.

Stal sa štvrtým trénerom v NHL, ktorému sa podarilo prekonať na lavičke jedného tímu túto métu. Generálny manažér Predators David Poile sa stal prvým na svojom poste s tisíckou zápasov s dvoma rôznymi klubmi.

Boston už zabudol na nevydarený október, v novom mesiaci ešte neprehral a sobotňajšia výhra 6:2 nad Buffalom je piatou v rade. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral vyše 25 minút a bol najvyťaženejším hráčom súboja. Dosiahol dve asistencie a tri plusové body. V drese Sabres si tri mínusky pripísal Andrej Sekera.

Prvý shutout v drese Phoenixu a dvanásty v kariére dosiahol Mike Smith, ktorý zlikvidoval pri výhre 3:0 všetkých 31 striel hráčov San Jose. Trikrát ho ohrozil aj slovenský center Sharks Michal Handzuš. Phoenix vyhral v San Jose prvýkrát od apríla 2009 a prerušil sériu šiestich neúspechov na ľade tohto súpera.

V bránke St. Louis nastúpil proti Tampe Bay namiesto Jaroslava Haláka tentoraz Brian Elliott a 19 úspešnými zákrokmi vychytal druhý shutout v sezóne. Blues výmena trénera zatiaľ prospieva, pod vedením Kena Hitchocka získali päť zo šiestich možných bodov. "Súboj sa vyvíjal presne podľa našich predstáv. Každý tvrdo pracoval, nevypustil žiadne striedanie," povedal Elliott.

O oba góly Columbusu pri výhre 2:1 nad Winnipegom sa postaral Ryan Johansen, ktorý sa do zostavy Blue Jackets vrátil po jednozápasovom pobyte na tribúne. Johansen strelil víťazný gól vo všetkých troch stretnutiach sezóny, v ktorých Columbus získal dva body. Jets prehrali piaty zápas v rade. "Na tréningu i predpoludňajšom rozkorčuľovaní som tvrdo pracoval, aby som bol pripravený na duel. Je pekné, keď dostane odmenu v podobe dvoch pekných gólov," povedal Johansen.

Ottawa zdolala v ontárijskom derby Toronto 5:2 a ukončila sériu piatich zápasov bez víťazstva. Pred duelom vzdali hold štyrom novým členom Siene slávy Edovi Belfourovi, Dougovi Gilmourovi, Markovi Howovi a Joeovi Niewendykovi, ktorých do dvorany uvedú v pondelok. Štvrtý súboj v rade vyhrali hráči Detroitu, keď uspeli proti Dallasu (5:2). Red Wings sa darí na oboch koncoch klziska, počas víťaznej série dali osemnásť gólov a inkasovali iba štyri. Detroit začal sezónu piatimi víťazstvami, potom nasledovalo šesť prehier a súčasná séria výhier. "Z predchádzajúcich neúspechov sme sa poučili. V tíme máme dostatok talentovaných hráčov. Snažíme sa častejšie o streľbu a priestor pred bránkou súpera chceme čo najviac prehusťovať," povedal kapitán Red Wings Nicklas Lidström.

Prvý gól od 18. októbra z hokejky kapitána Erica Staala znamenal pre Carolinu výhru 5:3 nad Pittsburghom. Penguins nestačili ani dva presné zásahy Staalovho brata Jordana. Hokejisti New Jersey vrátili Washingtonu prehru z piatka, na ľade Capitals museli zmazať dvojgólové manko, aby napokon uspeli v samostatných nájazdoch. Tréner Capitals Bruce Boudreau si 200. víťazstvo v NHL musí ešte počkať.

Hokejisti Flames dali v súboji dvoch tímov zo spodných priečok tabuľky Severozápadnej divízie hráčom Colorada lekciu z efektivity, skórovali štyrikrát z dvadsiatich pokusov a tešili sa z víťazstva 4:3. Calgary vyhrávalo v Denveri už 4:0, domáci sa priblížili na rozdiel gólu, ale vyrovnať už nedokázali.

Los Angeles rozhodlo o víťazstve nad Minnesotou 5:2 štyrmi gólmi v druhej tretine. Tréner Kings Terry Murray oslávil jubilejný 1000. zápas v NHL ziskom dvoch bodov, napodobnil svojho brata Bryana a je celkovo 21. koučom, ktorý prekonal túto métu. Počas kariéry Murray viedol aj Washington, Floridu a Philadelphii, na svojom konte má 494 víťazstiev. Útočník Wild Danny Heatley dosiahol 700. bod v NHL.

Nedeľa - sumáre:

Boston - Buffalo 6:2 (0:1, 3:0, 3:1)
Góly: 28. Peverley (Ch. Kelly), 34. Seguin (Marchand), 34. Horton (J. Boychuk, CHÁRA), 46. Ch. Kelly (Peverley), 48. Seguin (P. Bergeron, Marchand), 50. Marchand (Seguin, CHÁRA) - 6. Vanek (Pominville), 54. Gragnani (Ehrhoff, Adam).

Toronto - Ottawa 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)
Góly: 18. Bozak (Kessel, L. Schenn), 48. Lupul - 30. Gončar (Daugavinš, Z. Smith), 38. Foligno (Karlsson, C. Anderson), 41. Z. Smith, 49. Foligno (J. Winchester), 60. M. Michálek.

Washington - New Jersey 2:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 7. Brouwer, 17. Chimera (Carlson, Johansson) - 33. Sýkora (Zubrus, Eliáš), 39. R. Carter (Salvador), rozhodujúci sam. nájazd Clarkson.

Carolina - Pittsburgh 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)
Góly: 2. Skinner (J. Jokinen, Kaberle), 36. T. Ruutu (Skinner, J. Jokinen), 40. T. Ruutu (Skinner), 56. E. Staal (Gleason, LaRose), 58. LaRose (E. Staal, Harrison) - 42. J. Staal (Malkin, Neal), 45. J. Staal (Cooke, Orpik), 53. Kunitz (Dupuis).

Detroit - Dallas 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Góly: 18. Kronwall (Cleary, Holmström), 24. I. White (D. Miller, Lidström), 44. Franzén (V. Filppula, B. Stuart), 50. Helm (Hudler), 51. B. Stuart (Franzén, V. Filppula) - 8. L. Eriksson (Daley, Jamie Benn), 33. Morrow (Ribeiro, Burrish).

San Jose - Phoenix 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 15. Vrbata (Ray Whitney, Hanzal), 20. Gordon (Torres, Korpikoski), 53. O'Sullivan (Chipchura, Aucoin)

Nashville - Montreal 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 24. S Weber (Suter, Spaling) - 14. Desharnais (E. Cole, Gorges), 63. Pacioretty (Subban, Desharnais)

St. Louis - Tampa Bay 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 19. Russell (Gračiov, Polák), 40. Shattenkirk (Steen, Langenbrunner), 47. Oshie (Backes)

Colorado - Calgary 3:4 (0:3, 1:1, 2:0)
Góly: 34. Hejduk (Hejda, Lindström), 41. Duchene (O'Brien, Hejduk), 56. D. Jones (O'Reilly, R. Wilson) - 3. Byron (D. Smith, Stempniak), 6. Iginla (Bouwmeester, Tanguay), 15. Glencross (Kostopoulos, Moss), 30. Stempniak (Horák).

Los Angeles - Minnesota 5:2 (1:0, 4:0, 0:2)
Góly: 3. Fraser (Moreau, T. Lewis), 22. Martinez (Justin Williams, Gagne), 27. D. Brown (J. Johnson), 32. Gagne (Kopitar, Justin Williams), 35. Greene (Hunter, Stoll) - 41. Clutterbuck (M. Koivu, Heatley), 53. Powe (Židlický, Prosser)

Columbus - Winnipeg 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 1. Johansen (Wisniewski, Methot), 45. Johanesen (Prospal, Nikitin) - 57. Stuart (Byfuglien)