Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. júna 2010

Budúca vláda chce docieliť zrušenie agrodotáciíVznikajúca stredopravá vláda sa chce pričiniť o plošné zrušenie poľnohospodárskych dotácií v rámci EÚ. Ako štvorkoalícia uvádza vo svojich programových ...Zdieľať
cyklisti Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 24. júna  - Vznikajúca stredopravá vláda sa chce pričiniť o plošné zrušenie poľnohospodárskych dotácií v rámci EÚ. Ako štvorkoalícia uvádza vo svojich programových tézach, v záujme zachovania konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov sa dovtedy bude snažiť dosiahnuť nediskriminačné podmienky. Plánuje tiež riešiť nerovnosti v reťazci prvovýrobca - spracovateľ - obchod na úrovni EÚ. Chce tiež vytvoriť verejne kontrolovateľný a transparentný systém poskytovania podpôr na základe prísnej kontroly efektivity vynaložených zdrojov. Nová vláda sľubuje aj zlepšiť funkčnosť melioračných a závlahových systémov tam, kde bude zaručená ich efektivita.


Meniť by sa mali podmienky pri reštitúciách. Nastávajúca vláda plánuje systémovú zmenu tak, aby sa náhradný pozemok vydával iba v katastri, kde pôvodný nárok vznikol. V ostatných prípadoch by sa štát mal s reštituentmi vyrovnávať finančne. Koalícia sľubuje dokončenie Registra obnovenej evidencie pozemkov a scelenie pozemkov, ako aj ich priestorové a funkčné usporiadanie. Zefektívniť by sa mala evidencia a podporu podmienok pre existenciu jasného vlastníctva. "Budeme riešiť usporiadanie vlastníctva pozemkov a lesov známych i neznámych vlastníkov, aj lesov s najvyšším stupňom ochrany," sľubuje v programových tézach budúca vláda. Zrušiť by sa mal poplatok za vyňatie pôdy z pôdneho fondu a posilniť vlastnícke práva k pôde.

Cyklisti by podľa plánov vznikajúceho kabinetu mali mať opäť otvorený vstup na lesné cesty. Lepšie časy by mali čakať aj vidiek, ktorému chce nadchádzajúca garnitúra pomôcť zlepšiť využitie produkčnej schopnosti. Podporu vyslovili politici aj ekologickému poľnohospodárstvu a rozvoju agroturistiky. Minulosťou by malo byť selektívne zvýhodňovanie zahraničných investorov v pôdohospodárstve.

Rušiť by sa mali aj zbytočne prísne predpisy a kvóty obmedzujúce farmárov a potravinárov. Posilniť by sa mala kontrola dovážaných potravín a zvýšiť efektívnosť a posilniť kontroly potravinového reťazca. Pri zachovaní kritérií na zdravotnú bezchybnosť potravín nová koalícia sľubuje prispôsobenie legislatívy pre priamy predaj farmárskych výrobkov podmienkam v iných členských štátoch EÚ rozšírením o všetky druhy farmárskych výrobkov a zmiernením kritérií na ich výrobu.

Medzi priority má patriť aj efektívne spravovanie štátnej lesnej pôdy, napríklad využívaním metódy verejnej súťaže a aukcií pri obchodnej činnosti podniku Lesy SR s cieľom dosiahnutia najvyšších cien pri predaji dreva. Počet rozpočtových a príspevkových organizácií by sa mal zredukovať, aby sa odstránili duplicity a zbytočné činnosti. Obmedzenie čaká aj vedecko-výskumnú činnosť tak, aby nevyhnutné expertné a analytické činnosti v rezorte ostali.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Ružinove dohliada na bezpečnosť detí polícia
<< predchádzajúci článok
Počet konkurzov a reštrukturalizácií vlani stúpol

Budúca vláda chce docieliť zrušenie agrodotácií - diskusné fórum čitateľov