Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júla 2007

Bush a Putin obnovujú priateľské vzťahyAmerický prezident George W. Bush a ruský líder Vladimir Putin sa v pondelok stretli na neformálnom rokovaní na atlantickom pobreží s cieľom zmierniť napätie vyvolané americkým plánom vybudovať ...Zdieľať

KENNEBUNKPORT 2. júla (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush a ruský líder Vladimir Putin sa v pondelok stretli na neformálnom rokovaní na atlantickom pobreží s cieľom zmierniť napätie vyvolané americkým plánom vybudovať ochranný protiraketový štát v strednej Európe a ďalšími spornými otázkami. Po dvojhodinovom nedeľnom rozhovore v Bushovom víkendovom sídle na mainskom pobreží nasledovali v pondelok súkromné raňajky a výlet na lodi spojený s rybačkou.

Putin je prvým lídrom, ktorého Bush prijal na rodičovskom vidieckom sídle v Kennebunkporte. Americké ministerstvo zahraničia verí, že neformálne stretnutie v prírode by mohlo vniesť priateľskejší tón do stále napätejších rusko-amerických vzťahov. Hovorca ministerstva Tony Snow zdôraznil, že od "loveckého summitu" sa neočakáva dosiahnutie žiadnych konkrétnych dohôd, ale posilnenie osobného vzťahu medzi oboma lídrami.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil nedeľné neformálne rokovanie za "veľmi priateľské." Obe strany sa podľa poradcu ruského prezidenta Sergeja Prichodka vyhýbali niektorým témam a zamerali sa skôr na udanie nového tónu ďalších spoločných stretnutí. Lavrov zároveň uviedol, že prezidenti sa zhodli na tom, že vzťahy medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom "by sa nemali stať rukojemníkom" budúcoročných prezidentských volieb v oboch krajinách. Napriek ostrým výmenám názorov v posledných mesiacoch sa obaja lídri od začiatku summitu usilovali ukázať, že ich vzťah je naďalej kolegiálny.

Ruský líder pred stretnutím v Kennebunkporte opísal svoj vzťah s Bushom ako "priateľský". Očakáva sa, že na summite budú otvorené aj otázky nezávislosti Kosova a ľudských práv. Bush kritizoval stav demokracie v Rusku, ktoré s novým sebavedomím, získaným z prílevu financií z exportu energetických zdrojov, začalo výraznejšie presadzovať svoje záujmy voči Európe a USA. Putin odsudzuje údajnú americkú snahu o svetovú dominanciu a ostro sa ohradil voči plánu USA na vybudovanie protiraketového štítu v Poľsku a Českej republike.
Americká strana dúfa, že sa lídrom podarí obnoviť blízky vzťah spred šiestich rokov, keď sa Bush údajne "vcítil" do Putinovej duše. Rusko však nejaví známky ústupu v otázkach ako protiraketová obrana, ktorú USA presadzuje s cieľom chrániť sa pred možnými útokmi "darebáckych štátov" ako Irán.

Americko-ruské vzťahy sú najnapätejšie od rozpadu Sovietskeho zväzu. Predstavitelia oboch strán však horlivo odmietajú vyhlásenia, naznačujúce, že svet smeruje k novej studenej vojne. Bush počas summitu možno otvorí citlivú otázku Putinovho nástupcu vo voľbách v roku 2008. Zároveň sa očakáva, že bude u ruského prezidenta lobovať za uvalenie prísnejších sankcií proti Iránu pre jeho kontroverzný nukleárny program.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Thajská kráľovná oslávi 110. výročie vzťahov s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Parlament skončil diskusiu o stave zdravotníctva