Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júla 2007

Po neúspešných útokoch zadržali v Británií ďalšie osobyBritská polícia v pondelok pokračovala v intenzívnom hľadaní páchateľov piatkových a sobotňajších neúspešných útokov v Londýne a Glasgowe, za ktoré je podľa tamojších predstaviteľov ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Britská polícia v pondelok pokračovala v intenzívnom hľadaní páchateľov piatkových a sobotňajších neúspešných útokov v Londýne a Glasgowe, za ktoré je podľa tamojších predstaviteľov zodpovedná organizácia naviazaná na globálnu teroristickú sieť al-Kájda. Policajný hovorca v pondelok informoval o zatknutí ďalších dvoch osôb, ktorými sú muži vo veku 25 a 28 rokov. Podľa agentúry Press Association mužov zatkli v nedeľu večer v Paisley pri Glasgowe a oboch zadržiavajú na základe protiteroristického zákona. Polícia doteraz zadržala celkom sedem osôb, pričom vyšetrovatelia dostali viac času na vypočúvanie troch z nich. Nová britská ministerka vnútra Jacqui Smithová vyhlásila, že s pokrokom vo vyšetrovaní je spokojná.

Priamo na letisku v Glasgowe polícia zadržala dve osoby z horiaceho vozidla, ktoré narazilo do steny terminálu. V regióne Cheshire na severozápade Anglicka neskôr na hlavnom diaľničnom ťahu Glasgow-Londýn zatkli ďalšie dve osoby. Britská polícia v nedeľu uskutočnila razie aj v meste Liverpool, kde zadržala piatu osobu podozrivú z účasti na teroristických sprisahaniach. Britské médiá informovali, že najmenej jeden z podozrivých je lekár, pracujúci v staffordshireskej nemocnici. Podľa predstaviteľov Jordánska ide o 27-ročného Muhammada Džamíla Ašu, ktorý je palestínskeho pôvodu a má jordánske občianstvo. Zadržaná je aj jeho manželka. Britská vysielacia spoločnosť BBC uviedla, že všetci zadržaní sú z Blízkeho východu, čo však polícia odmietla potvrdiť.

Policajné zdroje v pondelok oznámili, že 26-ročného muža a 27-ročnú ženu, ktorých zatkla pri sobotňajšom zásahu na diaľnici M6, ako aj 26-ročného muža zadržaného v neďalekom Liverpoole, môže ponechať vo vyšetrovacej väzbe až do soboty. Podľa platnej protiteroristickej legislatívy môžu podozriví stráviť vo väzbe 28 dní bez obvinenia či súdu. Metropolitná polícia, ktorá koordinuje protiteroristické operácie, tiež informovala, že pokračujú prehliadky v Liverpoole a Staffordshire. Podľa Daniela Gardinera z agentúry Let-It, ktorá prenajíma nehnuteľnosti, bola polícia na stope podozrivých z plánovania bombového útoku na glasgowskom letisku niekoľko minút pred sobotňajším incidentom. Ako uviedol, polícia kontaktovala jeho spoločnosť na základe sledovania telefonátov v súvislosti s piatkovými zmarenými bombovými útokmi v Londýne. "Polícia chcela vedieť, prečo sme vytočili určité telefónne číslo," povedal Gardiner. V nedeľu polícia prehľadala budovu, ktorú prenajala jeho spoločnosť v Houstone blízko glasgowského letiska.

Do steny terminálu glasgowského letiska v sobotu narazil horiaci džíp, čo bolo podľa polície teroristickým útokom, ktorý súvisí s piatkovými nálezmi výbušnín v Londýne. Britskí predstavitelia tvrdia, že za útoky je zodpovedná teroristická sieť naviazaná na al-Kájdu, a v krajine vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia. "Je zrejmé, že máme do činenia, všeobecne povedané, s ľuďmi, ktorí sú spojení s al-Kájdou," vyhlásil v nedeľu britský premiér Gordon Brown. Hrozba bude podľa neho "dlhodobá a trvalá", krajina sa však nenechá zastrašiť.

Automobilové bomby v Londýne chceli páchatelia odpáliť pomocou mobilných telefónov vo vozidlách, ich plán však zlyhal z technických príčin. V pondelok o tom informoval britský večerník Evening Standard. Podľa večerníka, ktorý neprezradil svoje zdroje, umožnili hovory smerované na tieto telefóny polícii vystopovať osoby stojace za piatkovými neúspešnými útokmi. Hovory mali vyvolať výbuch plynových nádrží v autách značky Mercedes, ktoré útočníci odstavili v londýnskej zábavnej štvrti.

Britskí moslimovia vyjadrili obavy, že po nepodarených útokoch im hrozia odvetné incidenty. Vláda a náboženské osobnosti vyzvali občanov, aby zachovali pokoj. Moslimské a ázijské komunity medzitým odsúdili teroristické útoky, pričom tiež vyjadril pobúrenie a obavy zo série rasistických incidentov v uliciach Londýna a v Škótsku. Británia si v sobotu pripomenie druhé výročie samovražedných bombových útokov v londýnskej podzemnej dráhe a autobuse zo 7. júla 2005, keď okrem štyroch útočníkov zahynulo 52 cestujúcich.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MS SR oceňuje poslancov, ktorí rozšírili generálny pardon
<< predchádzajúci článok
Podľa ÚDZS je minimálna sieť zubárov zabezpečená