24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

08. mája 2006

C-skupina na MS Slovensko - Kazachstan

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v druhom svojom vystúpení v C-skupine na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige nad tímom Kazachstanu 6:0 (0:0, 3:0, 3:0). Zásluhou šesťgólového víťazstva si ...

RIGA 8. mája (WN/SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v druhom svojom vystúpení v C-skupine na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige nad tímom Kazachstanu 6:0 (0:0, 3:0, 3:0). Zásluhou šesťgólového víťazstva si Slováci zabezpečili postup do osemfinálovej fázy turnaja a v záverečnom zápase skupinovej časti šampionátu môžu bojovať proti Rusku dokonca o prvé miesto v základnej skupine.

Slováci od začiatku zatlačili svojho súpera do defenzívy, ale odpor húževnatých Kazachov zlomili až troma gólmi v druhej tretine, v ktorej rozhodli o svojom triumfe. Nešťastným momentom zápasu bol predčasný odchod kapitána mužstva Mariána Hossu pod sprchy po zákroku Alexeja Litvinenka v úvode tretej časti súboja.

Slovensko - Kazachstan 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Góly: 21. Kapuš (Marián Hossa, Marcel Hossa), 33. Surový (Rastislav Pavlikovský, Bartovič), 40. Bartovič (Rastislav Pavlikovský, Marián Hossa), 50. Rastislav Pavlikovský (Zálešák, Čiernik), 56. M. Kováčik, 57. Jurčina (Surový), vylúčení: 7:18 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.) - Ross (USA), Pouzar (ČR),
Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík - Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Bartovič - Čiernik, Kapuš, Zálešák - Vaic, Kollár, M. Kováčik
Kazachstan: Ogurešnikov - Žajlavov, Argokov, Blochin, Kovalenko, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov - A. Koreškov, J. Koreškov, Litvinenko - Šafranov, Pčeľakov, Spiridonov - Samochavlov, Zaržickij, Krasnoslabocev - Ogorodnikov, Troščinskij, Rifel

Slováci zatlačili Kazachov od úvodných minút pred vlastného brankára, ale ani z vyložených šancí sa nevedeli gólovo presadiť. Jurčina našiel už v 1. min z vlastnej tretiny na útočnej modrej čiare Pavlikovského, ale ten prihrávku nespracoval. O pár momentov neskôr nepretlačil puk za Ogurešnikovov chrbát pri presilovej hre Bartovič. S rastúcim tlakom si Kazachovia stále viac pomáhali faulami, ale ani v početnej výhode o dvoch hráčov nebolo súdené zverencom trénera Františka Hossu v prvej tretine uspieť. V dobrých pozíciách sa ocitli obaja bratia Hossovci, ale ak nemierili vedľa, trafili gólmana Kazachstanu. V 13. min hral aj súper presilovku piatich proti trom, ale nebezpečnú strelu Kovalenka spacifikoval Križan, pre ktorého to bol jediný vážny zákrok v prvej časti súboja. Slovensko hralo v prvej tretine takmer 11 minút v početnej výhode, ale ani jedna z pätnástich striel si nenašla cestu za chrbát brankára Ogurešnikova. Už v 41. sekunde druhej časti súboja sa na stranu slovenských hokejistov priklonilo aj šťastie, keď Marcel Hossa vystrelil z uhla a hokejka Richarda Kapuša tečovala pri presilovke puk do siete - 1:0. O pár sekúnd neskôr mohlo byť vyrovnané. Šafranov našiel pri ľavej žŕdke slovenskej bránky Pčeľakova, ale toho Križan skvelým presunom vychytal. V 26. min korčuľovali na jedného kazašského obrancu Kollár s Kováčikom, ale strelu prvého menovaného Ogurešnikov vyrazil a poradil si aj s dorážkou Kováčika. O tri minúty neskôr neuspeli Marián Hossa a ani Bartovič a v pokračujúcej presilovke nastrelil Surový iba ľavú žŕdku. V 33. min druhého súboja na turnaji vyšla Slovákom konečne kombinácia. Bartovič našiel v početnej výhode prihrávkou spoza bránky medzi kruhmi stojaceho Pavlikovského a ten naservíroval puk na hokejku Surového. Útočník Pittsburghu, u ktorého akcia začala, už nemal problém poslať ho do prázdnej bránky - 2:0. Necelých päť minút pred druhou sirénou tečoval Cibák šikovne strelu Bartoviča, puk prešiel pomedzi betóny brankára Kazachstanu, ale zastavil sa tesne pred bránkovou čiarou. Iba dvanásť sekúnd pred druhou prestávkou naservíroval druhú gólovú prihrávku Pavlikovský, keď tesne po naskočení vylúčeného Kazacha zvýšil na rozdiel troch gólov svojím premiérovým reprezentačným zásahom Bartovič. Najlepší hráč zápasu Pavlikovský korunoval svoj dobrý výkon gólom, keď v 50. min zvýšil na 4:0. Päť minút pred záverečnou sirénou zvýšil nadvakrát na rozdiel piatich gólov Kováčik a o minútu neskôr upravil na konečných 6:0 obranca Jurčina.

FOTO : SITA/AP