Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2011

Celý Izrael majú zaplaviť protesty za lepší životIzraelskí aktivisti vyzvali na novú "demonštráciu milióna“ ľudí, ktorá má byť súčasťou pokračujúceho protestného hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom v židovskom štáte. ...Zdieľať
izrael JERUSALEM 3. septembra (WEBNOVINY) - Izraelskí aktivisti vyzvali na novú "demonštráciu milióna“ ľudí, ktorá má byť súčasťou pokračujúceho protestného hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom v židovskom štáte. Informovali o tom v piatok organizátori. Uskutočniť by sa mala v sobotu večer v celom Izraeli, organizátori však pripustili, že reálne počítajú "len“ so státisícovou účasťou. "V skutočnosti počítame so státisícmi demonštrantov, pretože vieme, že jeden milión alebo jedna sedmina populácie krajiny by mohla byť nerealistická,“ povedal jeden z organizátorov pre agentúru AFP.


Napriek tomu so sloganom "demonštrácia jedného milióna“ dúfajú pritiahnuť najmenej toľko ľudí ako 6. augusta, keď do ulíc prevažne Tel Avivu vyšlo 300-tisíc demonštrantov. Išlo vtedy o najväčší protest zo sociálnych dôvodov v histórii Izraela, v ktorom žije 7,7 milióna obyvateľov. Odvtedy sa uskutočnili podobné demonštrácie za "sociálnu spravodlivosť“ v Jeruzaleme ako aj ďalších mestách.

Obyvateľom židovského štátu prekážajú stúpajúce náklady na živobytie, ktoré sú podľa nich už neúnosné, podľa viacerých médií sa však do akcie zapojili predovšetkým príslušníci strednej vrstvy. Protesty sú inšpirované povstaniami v okolitých blízkovýchodných krajinách. Na rozdiel napríklad od Egypta však aktivisti nemajú politické, ale ekonomické požiadavky.

Izraelu sa aj v čase hospodárskej krízy darí relatívne dobre a v posledných rokoch pravidelne vykazuje slušný hospodársky rast. Obyvateľom však prekáža najmä rýchle zdražovanie, predovšetkým pokiaľ ide o náklady na bývanie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Spiši za bieleho dňa okradli 14-ročného chlapca
<< predchádzajúci článok
Sobota bude v znamení slnečného počasia

Celý Izrael majú zaplaviť protesty za lepší život - diskusné fórum čitateľov