Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júla 2011

Ceny ropy klesli, zlato dosiahlo historické maximumCena ropy sa v pondelok pre rastúce obavy z dlhových problémov európskych krajín znížila. Vývoj cien ropy ovplyvnili aj špekulácie, že Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) by mohla uvoľniť ...Zdieľať
ropa NEW YORK 19. júla (WEBNOVINY) - Cena ropy sa v pondelok pre rastúce obavy z dlhových problémov európskych krajín znížila. Vývoj cien ropy ovplyvnili aj špekulácie, že Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) by mohla uvoľniť ďalšie zásoby tejto suroviny. Predstavitelia USA ani európskych štátov zatiaľ neponúkli žiadne riešenie, ako dostať pod kontrolu svoj dlh, čo investorov núti orientovať sa na bezpečnejšie investície, ako napríklad zlato. Cena londýnskej ropy Brent sa znížila o 1,36 USD na 115,90 USD za barel po tom, čo dosiahla denné minimum 114,66 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 2,08 USD na 95,16 USD za barel.


Cena zlata sa v pondelok dostala nad hranicu 1 600 USD za barel a zaznamenala nové historické maximum. Investori sa totiž obávajú, že USA sa nepodarí zvýšiť limit pre dlh, čo by znamenalo platobnú neschopnosť USA. Zlato si tak za posledných 11 dní pripísalo 8 %. Spotová cena zlata sa do 18:20 GMT zvýšila o 0,7 % na 1 603,89 USD za barel. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy vzrástli o 12,30 USD na 1 602,40 USD za uncu. Počas dňa sa cena týchto dodávok pohybovala od 1 591,40 USD za uncu až po 1607,90 USD za uncu.

(1 EUR = 1,4045 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EK hľadá prekladateľov so slovenským materinským jazykom
<< predchádzajúci článok
Chávez po boku Fidela Castra bojuje o život

Ceny ropy klesli, zlato dosiahlo historické maximum - diskusné fórum čitateľov