Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2019

Ceny ropy mierne klesliCeny ropy na začiatku nového obchodného týždňa mierne klesli. Medzi dôvody patria pretrvávajúce obavy zo spomalenia ekonomiky a nárast ťažby v USA.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Singapur 11. februára (TASR) - Ceny ropy na začiatku nového obchodného týždňa mierne klesli. Medzi dôvody patria pretrvávajúce obavy zo spomalenia ekonomiky a nárast ťažby v USA.


Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s marcovým kontraktom sa o 8.16 h SEČ predával po 52,24 USD (46,04 eura). To bolo o 48 centov alebo 0,91 % menej než v piatok (8. 2.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Americká ropa si v piatok pripísala 8 centov alebo 0,2 % a uzavrela na úrovni 52,72 USD za barel. Za celý minulý týždeň však jej cena spadla o 4,6 %. Aprílový kontrakt na severomorskú ropu Brent v pondelok ráno zlacnel o 21 centov alebo 0,34 % na 61,89 USD za barel.

Na ceny komodít majú už dlhší čas negatívny vplyv obavy z ochladenia rastu globálnej ekonomiky. Signalizujú to mnohé ekonomické indikátory z minulých týždňov. Preto viacero renomovaných inštitúcií znížilo svoje prognózy. Spomalenie ekonomiky zhoršuje vyhliadky dopytu po rope, čo má negatívny vplyv na jej ceny.

K tomu je potrebné pripočítať neistotu týkajúcu sa ďalšieho vývoja obchodného sporu medzi USA a Čínou. Americká delegácia cestuje tento týždeň do Pekingu, kde sa bude konať ďalšie kolo rokovaní.

Ťažba v USA rastie, čo má takisto negatívny vplyv na ceny čierneho zlata. Energetické firmy v týždni skončenom 8. februára zvýšili počet aktívnych ropných vrtov o 7 na 854, uviedla v piatok firma Baker Hughes. To bolo druhé zvýšenie za tri týždne. To signalizuje nárast produkcie v USA, ktorá sa už pohybuje na rekordných úrovniach 11,9 milióna barelov denne.

(1 EUR = 1,1346 USD)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemyselná produkcia v decembri medziročne vzrástla o 3,1 %
<< predchádzajúci článok
Lajčák odovzdal pomoc špecializovanému zdravotníckemu zariadeniu

Ceny ropy mierne klesli - diskusné fórum čitateľov