14. novembra 2005

Česi a Švajčiari sú bližšie k Nemecku

Českí futbalisti zvíťazili v úvodnom zápase európskej zóny baráže o postup na MS 2006 v Osle nad domácim Nórskom 1:0.

Víťazný gól, ktorý pred odvetou dáva Čechom solídne vyhliadky na postup do Nemecka, strelil v 31. minúte Vladimír Šmicer. „Celý zápas sme mali viac-menej pod kontrolou. Do Osla sme prišli s cieľom vyhrať alebo aspoň streliť gól a podarilo sa nám oboje,“ povedal po zápase autor českého gólu.
Nórsky stredopoliar Morten Gamst Pedersen poznamenal, že oba tímy dobre bránili a na ťažkom teréne odohrali vyrovnanú partiu: „Česi majú silné mužstvo, ale nemáme z nich strach. Každé mužstvo sa dá zdolať a pred odvetou ešte neskladáme zbrane.“ Tréner českého výberu Karel Brückner svojich hráčov po víťazstve varoval, že séria ešte nie je rozhodnutá. „Toto bol iba polčas. Bitka o postup na MS sa rozhodne v stredu. Výsledok z Osla nás teší, všetko je však ešte otvorené,“ dodal Brückner.
(jp, TASR)
Aj švajčiarski futbalisti si víťazstvom 2:0 nad Tureckom vytvorili pred odvetou výbornú východiskovú pozíciu. Pred vypredaným 30-tisícovým hľadiskom Stade de Suisse v 41. minúte otvoril skóre Philippe Senderos a v 86. minúte dorazil bronzových medailistov z majstrovstiev sveta 2002 Valon Behrami. Tréner domácich Koebi Kuhn mal však po zápase zmiešané pocity: „Nie som si istý, či mám byť z výsledku šťastný alebo sklamaný, pretože sme mohli vyhrať aj výraznejším rozdielom. Čakal som od tureckého mužstva väčší tlak. Pripadali mi dnes trochu neistí. Najdôležitejším faktom však je, že sme neinkasovali gól.“
Kapitán švajčiarskeho výberu Johann Vogel po zápase žiaril spokojnosťou. „Víťazstvo sme si zaslúžili. Boli sme agresívnejší a vyhrali sme viac osobných súbojov.“ Švajčiari momentálne ťahajú sériu štrnástich zápasov bez prehry vrátane všetkých duelov v ťažkej štvrtej kvalifikačnej skupine o postup na majstrovstvá sveta 2006.

Nórsko - Česko  0:1 (0:1)

Gól: 31. Šmicer, ŽK: Braathen - Nedvěd, Galásek, Jankulovski. 24 300 divákov.
Nórsko: Myhre - Bergdölmo, Hagen, Hangeland, Riise - Solli (46. Braathen), Haestad, Grindheim (87. Stromstad), Pedersen - Carew, Iversen (77. Aarst).
Česko: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický (88. Jarošík), Galásek, Nedvěd, Šmicer (79. Heinz) - Baroš (60. Polák).

Švajčiarsko - Turecko  2:0 (1:0)

Góly: 41. Senderos, 86. Behrami, 30 000 divákov.
Švajčiarsko: Zuberbuehler - Magnin, Müller, Senderos, Degen - Vogel, Barnetta (83. Behrami), Cabanas - Gygax, Streller (77. Vonlanthen), Frei.
Turecko: Demirel - Alpay Özalan, Umit Ozat (77. Altintop), Ibrahim Toraman, Serkan Balci - Cimsir (83. Ergun Penbe), Sahin, Metin, Nihat Kahveci (46. Okan Buruk) - Sükur, Sanli.