20. mája 2006

Česi po roku opäť vo finále na MS

Hokejisti Česka si po roku opäť zahrajú finále majstrovstiev sveta. V prvom sobotňajšom semifinále v Riga Arene zdolali v taktickej bitke Fínsko 3:1. Česi majú stále šancu obhájiť zlato z Viedne 2005 a v ...

RIGA 20. mája (WN/SITA) - Hokejisti Česka si po roku opäť zahrajú finále majstrovstiev sveta. V prvom sobotňajšom semifinále v Riga Arene zdolali v taktickej bitke Fínsko 3:1. Česi majú stále šancu obhájiť zlato z Viedne 2005 a v nedlhej histórii samostatnosti útočia už na šiesty titul. V nedeľňajšom finále nastúpia proti lepšiemu z dvojice Švédsko - Kanada. Fínsko čaká súboj o 3. miesto.

Prvé semifinále začali lepšie Fíni. V úvode mali severania hru pod kontrolou. V 9. min Hahl ďalekonosnou strelou zo stredného pásma prekvapil Hniličku a otvoril skóre. S pribúdajúcimi minútami sa začali osmeľovať aj Česi, v 29. min vyrovnal Plekanec. Oba tímy si dávali pozor najmä na priestor pred svojou bránkou. O výsledku napokon rozhodol kapitán českého výberu David Výborný, ktorý v 57. min v presilovke tečoval strelu Tomáša Kaberleho. V poslednej minúte pridal pri power play Fínov gólovú poistku Jaroslav Hlinka.

Semifinále I:
Fínsko - Česko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 9. Hahl (J. Ruutu, Nummelin) - 29. Plekanec (Irgl), 57. Výborný (T. Kaberle), 60. J. Hlinka.
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: 60. T. Kaberle na 5+DKZ za hrubosť - 40. Hentunen na 10 min za narazenie zozadu, 60. O. Jokinen na 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Schütz (Nem.) - Oskirko (Rus.), Schröter (Nem.), 8733 divákov.
Fínsko: Norrena - Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Luoma - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - M. Koivu, Miettinen, T. Ruutu - J. Ruutu, Hahl, Bergenheim - Pirnes
Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Tenkrát, Štefan, Bulis - Irgl, Plekanec, Rolínek

Úvod zápasu sa niesol v znamení pozornej defenzívy. Fíni boli aktívnejší. V 6. min si pri presilovke vytvorili veľký tlak, ale Jokinenovci s Peltonenom puk za Hniličku dostať nedokázali. Suomi sa dočkali v 9. min, keď Hahl vypálil zo stredného pásma ešte spred modrej čiary a puk skončil za prekvapeným Hniličkom. Česi sa prvýkrát usadili na dlhší čas v útočnom pásme po Výborného aktivite až v 15. min, Norrena musel riešiť predovšetkým nepríjemnú Škoulovu strelu. Z protiútoku napálil Nummelin len žŕdku českej bránky. V druhej tretine zvýšili aktivitu aj českí hokejisti a hra sa vyrovnala. Fíni už vpredu neboli takí nebezpeční. V 26. min sa ocitol pred Hniličkom nekrytý Bergenheim, ale trafil iba do dobre postaveného brankára Liberca. O chvíľu sa nepresadil ani na dvakrát Olli Jokinen a udrelo na opačnej strane, keď pri vlastnom oslabení sa pretlačil cez Nummelina Plekanec a bekhendovou strelou vyrovnal. Oba tímy si dávali pozor na zbytočné chyby. Fíni sa do väčších šancí
dostávali iba pri hre v nerovnovážnom stave. V 36. min nedal pri presilovke z dobrej pozície Peltonen. Česi opäť zahrozili v oslabení, Štefan však tiesnený fínskymi bekmi v nájazde neuspel. V 42. min mohol po odrazenom puku skórovať voľný Hlaváč, Norrena však jeho dva pokusy o blafák vystihol. Vyznamenal sa aj Hnilička, ktorý zlikvidoval dobrý pokus Peltonena. Aj naďalej slávila úspech defenzíva, útočiaci hráči nemali veľa času na rozohrávku či streľbu. Ak už vystrelili, puky často zblokovali obrancovia. V 57. min pri presilovke šikovne tečoval vo vzduchu strelu Tomáša Kaberleho kapitán Čechov David Výborný - 1:2. Fíni sa pokúsili vyrovnať, necelú minútu pred koncom odvolali brankára Norrenu, ale power-play im nevyšla a Jaroslav Hlinka do prázdnej bránky stanovil na konečných 3:1. Záver ešte spestrila pästná výmena medzi Ollim Jokinenom a Tomášom Kaberlem.

Hlasy:

Erkka Westerlund (tréner Fínska): "Český tím hrá na turnaji od zápasu k zápasu lepšie a lepšie. My sme do stretnutia vstúpili veľmi dobre a ak by sme po druhej tretine viedli, možno by sme už dotiahli zápas do víťazného konca. Spravili sme však dve veľké chyby, ktoré rozhodli."

Alois Hadamczik (tréner ČR): "Oba tímy odohrali veľmi dobrý zápas. Fínsko bolo lepšie v prvej tretine, my sme dominovali v záverečnej dvadsaťminútovke. Som rád, že aj šťastena sa priklonila na našu stranu. Rovnako ako proti Rusku vo štvrťfinále sme inkasovali ako prví, ale dôležitá je vždy reakcia mužstva. Zápas sa hrá 60 minút a rozhodujúci je výsledok po záverečnom klaksóne. Máme k dispozícii tím vedený skvelými osobnosťami - Výborným a Kaberlem. Na druhej strane tu je dvanásť nováčikov, ktorí odovzdávajú na ľade všetko."

Petteri Nummelin (obranca Fínska): "Som veľmi sklamaný. Prvú tretinu sme mali dobrú, rovnako sme však mali hrať aj vo zvyšku zápasu. Pri prvom góle, ktorí sme dostali, ani neviem, čo sa stalo. Na modrej čiare sa dostal súper cezo mňa, bol to pekný gól. Česi mali dnes silnejšiu obranu ako my. Odohrali dobrý zápas, rovnako však aj my. Dali viac gólov a to rozhodlo. Musíme hrať 60 minút, čo sme dnes neurobili."

Mikko Koivu (útočník Fínska): "Neviem, čo sa stalo. Ťažko sa hľadajú príčiny našej prehry, je to hokej, šport a stávajú sa v ňom aj také veci. Česká defenzíva bola rovnako ako naša dobrá. Nevedeli sme sa cez ňu dostať, hádzali sa do striel a čo prešlo, skončilo na brankárovi. Mali sme sa viackrát presadiť v úvode a hralo by sa nám lepšie."

David Výborný (kapitán Česka): "Fíni dali šťastný prvý gól a vo veľkých zápasoch to mužstvo posilní. Prvú tretinu preto hrali lepšie ako my. V oslabení sme potom dali gól a začínalo sa odznova. Bol to zlomový moment. Presilovky dnes nešli na oboch stranách. Povedali sme si, že pri nich budeme viac strieľať. Pri mojom góle
´Kabelka´ vystrelil a s Balaštíkom sme to tečovali. Bol to viac-menej šťastný gól, ale aj tie sa počítajú. Veril som po ňom, že máme veľkú šancu na úspech. Do konca už neostávalo veľa času. Hru sme dobre rozkúskovali, navyše dali do prázdnej bránky gól a bolo to jasné. Turnaj je ťažký, pred ním sme boli podceňovaní. Teraz sme dokázali, že vieme aj bez niektorých hviezd uhrať dobrý výsledok."

Tomáš Plekanec (útočník Česka): "V prvej tretine sme nehrali dobre, vedeli sme, že sa musíme zlepšiť. Chceli sme celý zápas hrať trpezlivo, hovorili sme si, že gól môžeme dať aj päť minút pred koncom. Teraz si oddýchneme a zajtra ideme na to. Vo finále necháme zvyšky síl, ktoré v nás zostali."

Milan Hnilička (brankár Česka): "Keď dostanem taký gól na začiatku, je to nepríjemné. Nemalo by sa to stávať, tieto zásahy by som mal urobiť. Nemohol som sa s tým veľmi babrať, musel som bojovať ďalej. Bolo šťastie, že chalani hrali dobre a otočili výsledok. Bolo to podobné ako s Ruskom. V prvej tretine nás prekorčuľovali, v druhej sme hrali oveľa lepšie, aj keď to bolo ťažké. V tretej to bolo už dobré. Podľa mňa Fíni vrhli všetky sily do prvých 20 minút. Hráme hokej, aký je potrebný. Snažíme sa hrať dobre vzadu, všetci bojujú, využívame presilovky, máme šťastie. Všetky tieto atribúty vyhrávajú zápasy. Chcem pochváliť spoluhráčov za poslednú tretinu a najmä za záverečných päť minút."

FOTO : SITA/AP